Největším problémem Romů v Brně zůstává bydlení

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
03.11.2007 13:20
Brno

Brno - Romové v Brně mají nejčastěji starosti s bydlením. Nezvládají platit nájem a mnohdy bydlí v nedůstojných podmínkách. Po deseti letech fungování občanského sdružení IQ Roma servis zaměřeného právě na pomoc Romům to ČTK řekla ředitelka Katarínka Klamková. Odhadla, že bytové potíže má v  Brně většina romských rodin. Brno má asi 350.000 obyvatel, odborníci odhadují, že 5000 z nich jsou Romové.
    "Naši klienti nemají tak vysoké příjmy, aby dosáhli na hypotéky a na soukromém trhu jsou často diskriminováni. Obecních bytů je nedostatek," uvedla Klamková. Podle ní by proto bylo třeba, aby se v Brně rozšířily možnosti sociálního bydlení. Možnou cestou je prý stavba nových sociálních bytů nebo zastavení jejich rozprodávání.
    Romové podle ředitelky potřebují motivaci. Pomohlo by tak prý, kdyby rodiny, které nájemné platí a plní si své povinnosti, viděly před sebou šanci dostat se do lepšího bydlení v lukrativnější části města. Naopak neplatiče by Klamková striktně trestala.
    Sdružení IQ Roma servis funguje v Brně deset let. I když aktivnější práci vykazuje až v posledních čtyřech letech, výsledky se podle Klamkové dostavují. "Máme x zaměstnaných klientů, doučených dětí i čtyři zaměstnavatele, kteří se veřejně přiznali, že nediskriminují," uvedla. Romové prý také častěji než dřív vědí, kam se při potížích obrátit. Změnil se prý i  přístup úředníků - občanská sdružení nevnímají jako nepříjemné aktivisty, ale profesionály, kteří své práci rozumějí a s nimiž je dobré spolupracovat. "Nemůžeme ale slíbit zázraky. Je to dlouhodobá práce," řekla ředitelka.
    V budoucnu uvažuje sdružení o přestěhování do vlastní budovy. V plánech je také zřízení nové pobočky v Břeclavi. V pětadvacetitisícovém městě žije asi 1300 Romů.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
O cem je ten clanek ...
Tomáš Příhoda
03.11.07 08:11
zobrazit všechny komentáře