Nedostatek lidí ovlivňuje mzdová vyjednávání ve stavebnictví

Vložil
ČTK
26.11.2007 20:50
Praha

Praha - Nedostatek pracovníků ve stavebnictví významně ovlivňuje letošní mzdové vyjednávání v tomto odvětví. "Měla by to být naše výhoda," řekl dnes ČTK předseda Odborového svazu Stavba Stanislav Antoniv. V  odvětvové kolektivní smlouvě požadují odboráři zvýšení nominálních mezd o 7,5 procenta, na úrovni jednotlivých podniků doporučují usilovat o osm procent. Vliv nedostatku pracovníků na podobu a výši mezd připouštějí také zástupci stavebních firem.
    "Už několik let zvyšujeme meziročně mzdy přibližně stejně - o pět procent pro dělnické profese a o tři procenta pro technickohospodářské zaměstnance. Nyní probíhá kolektivní vyjednávání, v rámci něj pravděpodobně dojde k některým zajímavým změnám ve mzdovém systému," sdělil ČTK mluvčí společnosti Skanska Ondřej Šuch.
    Před větším zvyšováním mezd varuje Dana Koubová ze stavební firmy Podzimek. "Částečně ano, ale zvyšovat mzdy tak, že by se skokově zvýšila cena stavebních prací, by bylo kontraproduktivní. Ostatně již dnes nepatříme mezi země s nejnižší mzdou, a mohlo by se nám také stát, že zahraniční developeři opustí naši zemi a bude rázem dost pracovníků," míní Koubová. Žádné mimořádné tlaky na zvyšování mezd zatím nepociťují ve společnosti Metrostav.
    Společnost Syner kmenovým zaměstnanců nabízí k základním mzdám osobní ohodnocení a různé benefity. "Jde jak o dělníky, tak i  specializované profese. Na českém trhu tito lidé prostě chybí a i my začínáme situaci řešit prostřednictvím pracovních agentur a cizinci," sdělil ČTK generální ředitel Syneru Martin Borovička.
    "Nedostatek pracovníků pociťujeme v dělnických stavebních profesích - poptávka po zednících, betonářích, železářích, instalatérech, topenářích, apod. je extrémní a z učilišť vychází až o dva řády méně lidí, než by jich byl schopen trh absorbovat," řekl ČTK Šuch. Z dalších kvalifikovaných profesí Skanska získává z českých středních a vysokých škol ročně kolem 120 kvalifikovaných zaměstnanců, kteří mají její potřeby pokrývat. Nedostatek pracovníků pociťuje Skanska podle Šucha zatím spíše druhotně, kdy na vrcholu sezony obtížně shání dodavatele některých stavebních prací.
    "Je to obtížné, ale téměř všichni naši technici se dnes touto otázkou zabývají. Dříve šlo podat inzerát, dnes to již nestačí," popisuje Koubová potíže firmy Podzimek s chybějícími zaměstnanci.
    "Většinou se dnes chápe 'nedostatek pracovníků ve stavebnictví' jako nedostatek pomocných sil z Ukrajiny. Tak to samozřejmě není, nedostatkové jsou nejen dělnické profese, ale i (nebo spíše zejména) středoškoláci a vysokoškoláci," popsal situaci v  Metrostavu jeho mluvčí František Polák.
    Dopady nedostatku zaměstnanců se podle něj daří zatím tlumit, ale kdyby měla situace pokračovat, musel by Metrostav omezit přijímání nových zakázek. Situaci zatím řeší především aktivní spoluprací s vysokými školami a podporou učňů na učilištích.
    "Konkrétní dopady nedostatku zaměstnanců jsou jednoznačné - prodlužují se termíny při dokončování zakázek, roste tlak na nárůst mezd a v neposlední řadě i stoupá vytíženost některých zaměstnanců," řekla ČTK Vlasta Končelová z Geosan Group.
    Snižuje se také proud pracovní migrace ze zemí na východ od českých hranic. Přesto tvoří zahraniční pracovníci nepostradatelnou součást českého stavebnictví. Doplňují tak chybějící domácí zaměstnance.
    Podle Jaroslava Kuxe z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí pracuje na českých stavbách devět až deset procent cizinců. Včetně zahraničních zaměstnanců pracujících na černo je však podle Kuxe toto číslo až dvojnásobně vyšší. "Podle některých odhadů na jednoho legálně pracujícího cizince připadá až jeden nelegálně pracující cizinec, což by znamenalo, že v tomto odvětví představuje ve skutečnosti práce cizinců až jednu pětinu z celkové zaměstnanosti v odvětví," řekl Kux.
    Za prvních devět měsíců letošního roku se průměrné mzdy ve stavebnictví podle Českého statistického úřadu zvýšily v meziročním srovnání nominálně o 8,9 procenta a reálně o 6,6 procenta.
0 komentářů
přidat komentář