Národní památkový ústav spouští web o barokních sochách v krajině

Zdroj
Hana Zimmermannová
Vložil
ČTK
13.04.2011 19:45
Praha


Praha - Barokním sochám v české krajině škodí nejen vandalové a povětrnostní podmínky, ale také nezájem veřejnosti. Národní památkový ústav (NPÚ) to chce změnit osvětou, přednáškami a speciálním webem, kde zájemci najdou stovku unikátních barokních soch a sousoší z celé České republiky. Stránky nabídnou informace o historii, fotografie a tipy na další drobné památky v okolí.

    "Turisté navštěvují jen hrady a zámky. Estetický zážitek jim ale mohou poskytnout i tyto sochy - a úplně zdarma," řekla ČTK garantka projektu Kateřina Adamcová.
    Celkem představí asi stovku objektů ze všech regionů České republiky. Jde o sochy, "které nás zaujaly svým zpracováním, technikou, materiálem, estetickým dojmem nebo tím, kterému patronu jsou věnovány", doplnila Adamcová. V současné době je na stránkách zatím asi jen pětina vybraných objektů, jejich počet by měl být do konce měsíce kompletní.
    "Tuzemské barokní sochy v krajině v Evropě prakticky nemají obdobu. Přesto jsou na okraji zájmu veřejnosti. A právě proto jsou i tak často terčem zlodějů a vandalů," vysvětlila Adamcová. Změnit to má právě projekt NPÚ, který by lidem přiblížil historii a příběh soch v jejich okolí.
    Právě s ním jsou totiž sochy úzce spjaty, jejich případné přemístění je tak limitováno. "Barokní drobné památky byly do krajiny umisťovány v souladu s okolním prostředím. Jakmile je z něj vytrhnete, ochudíte nejen danou krajinu, ale i sochu samotnou," dodala Adamcová.
    Kromě internetových stránek NPÚ plánuje i řadu doprovodných akcí včetně přednášek, konferencí, komentovaných prohlídek a naučného programu pro školy. Jednotlivé akce zájemci najdou na stránkách NPÚ v podsekci Barokní socha v krajině.
    "Velkým přínosem projektu by bylo i zapojení obyvatel do dobrovolné fotodokumentace soch," uvedla Šárka Radostová, která má v NPÚ na starosti movité památky. U soch v krajině je totiž často obtížné určit majitele, a fotografie tak k řadě z nich chybí, což komplikuje nejen jejich opravy, ale v případě krádeže i policejní pátrání.
    Mediální plán NPÚ byl v uplynulých kvartálech věnován například chráněné historické zeleni nebo tématu novostaveb v historickém prostředí z pohledu archeologie. V medializaci své činnosti hodlá NPÚ pokračovat i nadále. "Plán je, myslím, poměrně úspěšný, samozřejmě v dnešní době je těžké někoho nadchnout pro péči o opomíjené kulturní památky země, ale je to činnost, která rozhodně má svůj smysl," řekla ČTK odborná náměstkyně generální ředitelky NPÚ Věra Kučová. Třetí čtvrtletí roku 2011 tak bude patřit romantismu, zejména oblasti artefaktů z 19. století. Poté se pozornost mediální sekce NPÚ přesune na téma urbanistických celků, například vesnic nebo areálů.
0 komentářů
přidat komentář