Národní knihovna vyhlásí za týden vítěze soutěže na novou stavbu

Vložil
ČTK
21.02.2007 13:25
Praha

Praha - Národní knihovna zveřejní v pátek 2. března vítězný návrh, který vzešel z mezinárodní architektonické soutěže na stavbu nové budovy. ČTK to dnes řekla mluvčí knihovny Eva Štanská. Několik dní předtím bude porota posuzovat osm architektonických návrhů, které z několika set nabídek postoupily do druhého kola. Po oznámení výsledků se bude konat výstava, která představí soutěžní návrhy.

    Knihovna by chtěla novou budovu, jež má řešit dlouhodobé prostorové problémy instituce, začít stavět v roce 2008; v roce 2010 by podle současných odhadů měla nová stavba v Praze na Letné stát. Nová budova by podle vedení knihovny i zástupců města měla být výrazným příspěvkem současné architektuře v Česku.
    Do mezinárodní projektové soutěže na stavbu knihovny se loni v červenci přihlásilo přes 760 architektů a studií z různých zemí. Modely navrhované stavby nakonec zaslaly čtyři stovky zájemců.
    Celkové plánované náklady na výstavbu knihovny jsou podle propočtů z roku 2004 přibližně 1,8 miliardy korun. Plánované náklady na soutěž představují částku 26,5 milionu korun, z toho je 600.000 eur (přibližně 17 milionů korun) určeno na ceny soutěžícím.
    Jakou stavbu Praha v podobě nové budovy knihovny dostane, posuzuje mezinárodní porota v čele s mezinárodně známou britskou architektkou iráckého původu Zahou Hadidovou. Členy poroty jsou francouzský architekt Dominique Perrault, autor nové francouzské národní knihovny, britská architektka českého původu Eva Jiřičná a mexický architekt José Grinberg. V porotě je i pražský primátor a ředitel knihovny, a protože se bude stavět na hranici památkového území, je v porotě i zástupce UNESCO.
0 komentářů
přidat komentář

Související články