Národní galerie se ohradila proti Havlově kritice Knížáka

Vložil
ČTK
20.10.2010 16:30
Praha

Praha - Národní galerie (NG) se dnes ohradila proti tvrzením bývalého prezidenta Václava Havla o tom, že instalace Muchovy Slovanské epopeje ve Veletržním paláci má nahradit kvalitní výstavy, které NG nedokáže uspořádat. Havel v pondělí večer uvedl, že šéf galerie Milan Knížák chce situaci vyřešit tím, že vystaví epopej. "Možná to je dohad, a křivdím-li mu, tak se mu omlouvám," řekl tehdy Havel. Podle mluvčí galerie Petry Jungwirthové není Havlova kritika na místě.
    "Výstavní program NG je nepřehlédnutelně bohatý, akcentuji skutečnost, že NG má osm stálých expozic, jen ve Veletržním paláci se ročně koná bezmála 15 výstav, což vedle péče o stálé expozice Veletržního paláce rozhodně není malý počet," řekla Jungwirthová.
    Minulé úterý Národní galerie zahájila ve Veletržním paláci výstavu děl z vídeňského muzea Albertina, kterou za týden navštívilo 6000 lidí. V listopadu pak začne ve Valdštejnské jízdárně a v Jízdárně Pražského hradu rozsáhlá výstava děl barokního malíře Karla Škréty a jeho současníků, kterou pořádá NG se Správou Pražského hradu a Arcibiskupstvím pražským.
    Slova Václava Havla, jimiž se strefoval do Milana Knížáka, nicméně nejsou ojedinělá. Působení Knížáka v  čele Národní galerie má více kritiků, například mezi historiky umění a výtvarníky. To, že NG uspořádala výstavu děl význačných malířů 20. století z  vídeňské Albertiny až 20 let po revoluci, považují někteří odborníci za opožděné. V komentářích, které o výstavě vyšly v denících, se píše, že taková výstava měla být v Praze už dávno. Někteří upozorňují i na to, že výstava nemá silnou koncepci.
    Soubor pláten se slovanským námětem malíře Alfonse Muchy chtělo v hlavním městě vystavit dosavadní vedení Prahy zastupované Galerií hl. m. Prahy (GHMP). Národní galerie vyšla podle Jungwirthové vstříc požadavku GHMP a magistrátu a poskytla k výstavě prostory Velké dvorany Veletržního paláce.
    Plátna se nyní nacházejí na zámku v Moravském Krumlově, krumlovští a část Muchovy rodiny nesouhlasí s jejich stěhováním a zamezili v  minulých týdnech pražským restaurátorům přístup k obrazům. Spor se zradikalizoval před komunálními volbami, které se konaly minulý pátek a sobotu.
0 komentářů
přidat komentář