Náhradu za pozemek pro Středoevropské forum hledají tři kraje

Vložil
ČTK
06.10.2008 16:40
Olomouc

Olomouc - Ve třech krajích pátrají státní úředníci po pozemku, který by nabídli jako náhradní plnění za spornou parcelu pro budoucí Středoevropské forum, jež má vzniknout v olomoucké proluce v Denisově ulici jako součást Muzea umění. ČTK to dnes řekla ředitelka evropských projektů ministerstva kultury Jana Vohralíková. Problém se ziskem poslední z pěti parcel pro projekt Středoevropského fora za 500 milionů korun se vyostřil minulý týden, když jej dosavadní vlastníci neprodali Muzeu umění, ale olomouckému podnikateli Miroslavu Barnetovi. Středoevropské forum má tvořit protiváhu jiné součásti Muzea umění, kterým je Arcidiecézní muzeum.
    Náhradní plnění pro nového vlastníka se hledá podle Vohralíkové v Olomouckém, Zlínském a Jihomoravském kraji. "Současně ministerstvo kultury, ministerstvo financí i Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových o pozemku intenzivně vyjednávají. Hledáme majetek, který by se dal nabídnout jako materiální plnění," uvedla Vohralíková.
    Středoevropské forum, které letos v červnu založili v  Olomouci ministři a státní tajemníci zemí visegrádské čtyřky, potřebuje pro stavbu celou dnešní proluku. Muzeu umění se ale podařilo zatím vykoupit jen čtyři z pěti podlouhlých parcel. Tu poslední manželé Nácarovi před nedávnem muzeu záměrně neprodali. Nový majitel, olomoucký podnikatel Miroslav Barnet, jej údajně chce vyměnit za bývalý komplex Zenit, jenž si pronajímá. Podle Vohralíkové to už není možné. "Je to uzavřená věc. Když byl Zenit na stole, když byl v nabídce, tak ho nikdo nechtěl. Směnili jsme ho za dvě jiné parcely, je to již uzavřený příběh," řekla Vohralíková.
    Cenu sedmi milionů korun za sporný pozemek o rozloze 395 metrů čtverečních ministerstvo kultury chtělo částečně uhradit v hotovosti, částečně směnou za jinou nemovitost. S bývalými majiteli Nácarovými se ale nebyli úředníci schopni dohodnout na poměru hotovosti a ceny náhradní nemovitosti. Navíc limit kolem 17.000 korun za jeden metr čtvereční považuje ministerstvo za nepřekročitelný.
    Zatímco dříve ministerstvo mluvilo o konci léta či září jako nejzazším termínu pro zisk parcely a podání projektu, nyní Vohralíková zmínila pouze rok 2013, kdy končí současné programovací období EU. "Ačkoliv jde o dobře připravený projekt, fyzická projektová dokumentace ještě nemohla být ani zadána, protože není jasná parcela," uvedla Vohralíková.
    Středoevropské forum se má kromě sbírek výtvarných děl věnovat i komornímu divadlu nebo filmu. Má mít také rozsáhlou knihovnu. Chce shromažďovat umělecká díla od roku 1945 ze zemí visegrádské čtyřky, Rakouska a Německa.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
pane Barnete
Petr
06.10.08 06:33
zobrazit všechny komentáře

Související články