Náhlé úmrtí na ulici postihne v zimě v Praze deset lidí denně

Vložil
ČTK
15.01.2009 13:55
Praha

Praha - Náhlá smrt na ulici postihne v zimě v Praze deset lidí denně. ČTK to řekl ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz v souvislosti s  úmrtím světoznámého architekta Jana Kaplického. Ten zkolaboval ve středu večer na ulici v Praze 6 a záchranářům se ho už nepodařilo oživit. Kaplický skonal v  den, kdy mu jeho žena Eliška porodila dceru Johanku.
    Kaplického rodina dnes potvrdila, že příčinou úmrtí bylo zřejmě srdeční selhání. Média spekulují i  o tom, že architekt byl pod vlivem nějaké látky, nejspíše alkoholu, možná z  oslav novorozené dcery. Lékařka, která na místě zasahovala, ale podle Schwarze žádné známky alkoholu nezaznamenala.
    Schwarz zdůraznil, že úmrtí na ulici nemusí mít s alkoholem žádnou souvislost. Častěji postihne seniory a lidi s chronickým onemocněním, jako jsou kardiaci nebo astmatici, pro něž mrazy spojené s inverzí představují velkou zátěž. Tím pádem je pravděpodobnější než jindy i srdeční selhání.
    "V posledních dvou týdnech máme i 19 úmrtí za den, z toho polovinu na ulici," uvedl ředitel.
    Mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová doplnila, že velké mrazy a naopak i velká vedra snášejí hůře senioři a malé děti. Kaplický zemřel ve věku 71 let, muži v Česku se v průměru dožívají 73,7 roku.
    Podle Práva zavolali svědci Kaplického kolapsu záchrannou službu ve 20:06, dorazila už za čtyři minuty. Lékařka pak ještě zhruba 30 až 40 minut neúspěšně pokračovala v resuscitaci, než přesně ve 20:50 konstatovala smrt.
    "Když jsem s tou lékařkou večer mluvil, tak mi říkala, že tam nebyla vůbec žádná srdeční odezva, takže ta šance byla úplně minimální neboli žádná. Ona tedy musela konstatovat smrt," řekl ředitel. Dodal, že podle lékařky zřejmě došlo k selhání srdce. Až pitva ale určí, zda to byl infarkt, embolie či prasklé aneurisma, řekl Schwarz.
0 komentářů
přidat komentář