Na Vysočině se díky unii zlepší vzhled řady městských center

Vložil
ČTK
16.10.2008 09:50
Jihlava

Jihlava - Řada měst na Vysočině chce využít evropské dotace ke zkrášlení svých center. Největší projekt, který už má příslib podpory, patří Bystřici nad Pernštejnem, stát bude 75 milionů Kč. Podobně drahou revitalizaci historického náměstí chystá Havlíčkův Brod. Jak zjistila ČTK, radnice musejí při plánování změn postupovat opatrně, protože se jim lidé někdy brání; náměstí by chtěli ponechat tak, jak jsou léta zvyklí. V Jemnici kvůli tomu letos podepisovali petici.
    V Regionálním operačním programu, který funguje od minulého roku, má slíbenou dotaci na přeměnu veřejných prostranství sedm sídel z  Vysočiny. Mezi ně kromě Bystřice patří Moravské Budějovice, Polná, Humpolec, Telč, Luka nad Jihlavou a Dalečín. Unie mezi ně rozdělí celkem přes 90 milionů Kč. Další podobné projekty se v kraji chystají.
    Rekonstrukce bystřického Masarykova náměstí začne na jaře příštího roku a potrvá do podzimu 2010. "Myslím si, že vždycky tak jednou za sto let se centrální náměstí musí spravit," řekl starosta Karel Pačiska. Povrch je za léta poznamenán různými opravami, zrezivělé jsou sloupy veřejného osvětlení. "Je to velmi tristní stav," soudí starosta.
    Technické sítě pod náměstím budou vyměněny, položena bude nová žulová dlažba, vznikne malá vodní kaskáda. Na náměstí sice ubude část parkovacích míst, ale řidičům začne sloužit nové záchytné parkoviště pro 150 aut. "Bude propojeno s centrem, takže velkou část dopravy z náměstí odvedeme pryč," poznamenal starosta. Po dobu přestavby budou tratit živnostníci podnikající v domech na náměstí. "Budeme se snažit ty ztráty minimalizovat. Potom z toho budeme profitovat všichni, protože i cestovní ruch nás živí," uzavřel Pačiska.
    V Jemnici na Třebíčsku už úpravy historického náměstí probíhají. Mezi morovým sloupem a sochou sv. Jana Nepomuckého bude do řady vysázeno 24 nižších stromů, přibudou lavičky. Postavena bude nová kašna. "Náměstí je pěkné, upravené. Ale je to kamenná plocha, která neposkytuje možnost odpočinku," zdůvodnil změny starosta Miroslav Nevěčný.
    Revitalizace bude stát přes dva miliony Kč. Město ale dostalo 1,6 milionu jako dotaci na zeleň. Projekt schválili památkáři, nové stromořadí však vyvolalo nevůli mezi občany. Petici proti změnám letos podepsalo kolem 600 lidí.
    Zatímco části Jemnických vadí nová zeleň, někteří lidé v Havlíčkově Brodě se zase těžko smiřují s tím, že z Havlíčkova náměstí po revitalizaci zmizí travnatá plocha s keři. Podle odborníků parčík v rohu náměstí neodpovídá historické podobě centra. Zůstat mají jen nízké javory kolem mariánského sloupu a po obvodu náměstí. Projekt za 80 milionů Kč počítá i s přestavbou sítí a novou dlažbou. Uskutečňovat se začne od příštího roku, když na něj město dostane dotaci.
0 komentářů
přidat komentář