Na Velehradě byl otevřen nový multifunkční dům Cyrila a Metoděje

Vložil
ČTK
14.06.2011 11:30
Velehrad (Uherskohradišťsko) - Na moravském poutním místě Velehrad byl včera otevřen nově zbudovaný Velehradský dům sv. Cyrila a Metoděje, který vznikl rekonstrukcí bývalých hospodářských budov, sýpky a konírny kláštera. Akce je součástí projektu Velehrad - centrum kulturního dialogu západní a východní Evropy, který zahrnuje i opravy baziliky či úpravu venkovních prostor. Celkové náklady činí zhruba 346 milionů korun, přibližně 294 milionů Kč tvoří dotace z evropských fondů.
      Bývalá konírna je ze souboru hospodářských budov nejstarší, byla postavena už před polovinou 16. století. Sýpka i přízemní budova mezi ní a konírnou, ve které byl obchod a restaurace, jsou jen o něco málo mladší. Náklady na přestavbu objektů dosáhly 98,5 milionu korun. Rekonstrukce byla zahájena loni. Objekty nyní budou sloužit jako nadregionální centrum vzdělávání, kultury, poznání a církevní turistiky.
      Multifunkční centrum nabízí i nově zřízené občerstvení s cukrárnou, navazující knihkupectví i sociální zařízení. V objektu bývalé konírny vznikne také muzeum bible a bude v něm umístěna i část budoucí stálé expozice Velehrad na křižovatkách evropských dějin, jejíž pokračování bude v podzemí konventu a baziliky. V plné šíři nabídne dům své služby v roce 2013, kdy budou dokončeny všechny plánované expozice.
      Občerstvení s cukrárnou, knihkupectví a informační centrum však poutníci a turisté mohou navštívit už v letošní sezoně. Také výstavní sály nabízejí návštěvníkům Velehradu možnost seznámit se s novými archeologickými nálezy i s procesem obnovy bývalých hospodářských budov a poutního areálu. Poutníci mohou nově také využívat sociální zařízení, které bylo postaveno na okraji areálu za devět milionů korun.
      "Když poutníci přijíždí na Velehrad, naleznou zde baziliku, často ji jen projdou a jsou za chviličku pryč. Vybudováním centra vytváříme zázemí a podmínky k tomu, abychom je tady nějakým způsobem zdrželi," řekl ČTK koordinátor kulturních aktivit na Velehradě Petr Hudec.
      Součástí projektu jsou i restaurátorské práce v  hlavní lodi baziliky, které přijdou na 25 milionů Kč. Nyní je hotovo zhruba 60 procent. Pracuje se také na obnově ploch poutního areálu kolem baziliky, kde se náklady pohybují kolem 95 milionů korun. "Mělo by to být dokončeno do konce roku. Na letošní Dny lidí dobré vůle bude nádvoří překryto štěrkem a pískem, předposlední vrstvou, která bude položena před dlažbou," uvedla koordinátorka projektu Věra Homoláčová.
      Projekt zahrnuje i opravu varhan baziliky a kostelíka Zjevení Páně zvaného Cyrilka, fasády baziliky a vybudování vzdělávací expozice Velehrad na křižovatkách evropských dějin. Celý projekt má být završen do 30. září 2013.
      Náročnou opravu velehradské baziliky Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje, která byla v roce 2008 zařazena mezi národní kulturní památky, započala farnost v roce 2005. Jako první se zásadních změn dočkaly obě šedesátimetrové věže na hlavní lodi baziliky, které na obnovu čekaly 105 let. Opraveny byly i střechy, zázemí v prvním nadzemním podlaží včetně sociálního zařízení a zprovozněna byla i budova fary. Podle Homoláčové si tyto opravy vyžádaly kolem 40 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář