Moderní šumperský kostel je na seznamu památek

Vložil
ČTK
20.04.2007 12:35
Šumperk

Šumperk - Šumperský kostel svatého Jana Evangelisty se stal kulturní památkou. Podle památkářů má objekt vysokou architektonickou hodnotu a dokládá působení Starokatolické církve, která má v Šumperku své sídlo od konce 19. století. ČTK to sdělil spolupracovník olomouckého Národního památkového ústavu Tomáš Tichák.

    "Ojedinělá moderní sakrální stavba s prvky secese z let 1912 až 1914 je dílem architekta Clemense Kattnera. Současně byly na seznam památek zapsány také budova fary a historické oplocení s altánem a dvěma branami," uvedl Tichák.
    Kostel nadále slouží Starokatolické církvi, která má ve městě zhruba 50 členů. Veřejnost jej využívá jako smuteční obřadní síň. "Očekáváme, že prohlášení kostela kulturní památkou nám pomůže dosáhnout na dotace na jeho rekonstrukci. Řadu věcí jsme už udělali sami, opravili jsme střechu kostela i fary. Nyní ale potřebujeme opravit střechu věže, která je sto let stará," uvedl farář Pavel Cepek.
    Památková ochrana napomůže i zachování kostela příštím generacím. "V minulosti tu byly snahy kostel zbourat a postavit na místě panelák," doplnil farář. Kostel byl postaven poté, co starokatolící přišli na počátku 20. století o možnost pořádat bohoslužby v kostele svaté Barbory ve vlastnictví města.
    Ministerstvo kultury prohlásilo kulturními památkami i další objekty na Šumpersku. Patří k nim boží muka v zahradě domu v Rapotíně, která pocházejí z roku 1678 a souvisejí s tehdejšími čarodějnickými procesy na Šumpersku. Památkové ochraně podléhá nově i sousoší Nejsvětější Trojice při cestě z Písařova do Březné. Zhruba čtyřmetrové pozdně barokní dílo z konce 18. století je podle památkářů umělecky kvalitní kamenickou prací.
0 komentářů
přidat komentář