Ministerstvo: peníze na knihovnu záleží na splnění podmínek

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
19.10.2007 18:05
Praha

Praha - Ministerstvo kultury říká, že čerpání peněz na stavbu nové budovy Národní knihovny (NK), které si nárokuje v návrhu státního rozpočtu na příští rok, záleží na splnění podmínek investora. Tím je knihovna, tedy příspěvková organizace ministerstva. Pokud nebude situace s pozemkem vyřešena a nebude moci začít příprava stavby, nebude možné peníze z rozpočtu čerpat, řekla ČTK mluvčí ministerstva Marcela Žižková.

    Knihovna ale tvrdí, že za problémy s pozemkem může město, které od počátku bylo u všech změn a jehož útvar rozvoje je dokonce inicioval. Primátor Pavel Bém (ODS) nyní říká, že knihovna vypsala soutěž na jiné pozemky, než město poskytlo.
    Posun v debatě o návrhu architekta Jana Kaplického a pozemku pro stavbu určeném by měla přinést schůzka ředitele NK Vlastimila Ježka s Bémem, která by se měla uskutečnit pravděpodobně v pondělí.
    Zatímco premiér Mirek Topolánek před několika dny uvedl, že stavba nové budovy NK není mezi prioritami vlády a na rozdíl od rekonstrukce Národního muzea a hlavního sídla NK Klementina na ní stát nemá peníze, v návrhu rozpočtu na příští rok se s prostředky na stavbu počítá. Program Podpora péče o národní kulturní poklad zahrnuje vedle výdajů na opravu Klementina i peníze na novostavbu - v příštím roce je to 219 milionů korun.
    Podle ministerstva kultury ale v případě, že nebudou splněny podmínky přípravy stavby, mohou být peníze použity na jiné účely resortu. Taková praxe je běžná ve všech resortech - raději si rozpočítají položky v celé výši navrhované ministerstvem financí, a později peníze použijí třeba jinak.
    Národní kulturní poklad definoval bývalý ministr Vítězslav Jandák a zahrnul do něj vedle NK Národní muzeum, Národní filmový archiv a Uměleckoprůmyslové a Národní technické muzeum.
    Program péče o poklad schválila vláda loni v červnu s tím, že by do něj mělo do roku 2014 plynout 10,3 miliardy korun. Loni a letos jej mají financovat zdroje ze zrušeného Fondu národního majetku (FNM), v letech 2008 až 2011 FNM a státní rozpočet a poslední tři roky jen stát.
    Pro NK se v rámci péče o poklad v návrhu rozpočtu na příští rok počítá pro novostavbu s 219 miliony, s 396 miliony pro rok 2009 a 462 miliony pro rok 2010. "Nejde ovšem o prostředky získané ze zrušeného FNM, ty budou podle zákona použity mimo jiné na rekonstrukci a revitalizaci Klementina," uvedla dnes knihovna.
    Letos NK použila 25 milionů korun, které šly z programu ministerstva kultury, na architektonickou soutěž. Na projektovou dokumentaci novostavby měla použít dle loňského usnesení vlády 55 milionů korun. "Kvůli protahujícím se jednáním s magistrátem týkajícím se pozemků nemohla zatím Národní knihovna čerpat letošní prostředky určené na projektové práce," uvedla mluvčí knihovny Kateřina Nováková. Knihovna podle ní také již dvakrát přesouvala do rezervního fondu peníze určené na nákup pozemku.
    Ve čtvrtek se primátor poprvé od chvíle, kdy vyšlo najevo, že většina pražských zastupitelů za ODS včetně jeho samotného stavbu na Letné nechce, setkal s autorem projektu. Nejprve měli asi tříhodinovou soukromou debatu, poté diskutovali v televizi. Pořad přestože nepřinesl nic nového a konal se pozdě večer, přilákal 931.000 diváků.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Národní poklad?????
Milan
19.10.07 07:06
a co takhle sbírka...?
pk
19.10.07 08:13
zobrazit všechny komentáře