Mikulov zpřístupní turistům nalezenou židovskou lázeň

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
23.02.2010 18:05
Mikulov (Břeclavsko) - Mikulov na Břeclavsku zpřístupní na jaře židovskou obřadní lázeň ze 16. století - takzvanou mikvi. Nalezena byla náhodně v roce 2005 při výkopových pracích v centru města. Radnice z ní chce vytvořit turistickou atrakci již léta. Nesehnala ale na to dotace. Ze svého rozpočtu proto nyní vyčlenila na tento projekt 1,5 milionu korun, řekl dnes ČTK mikulovský starosta Rostislav Koštial.
    Mikulovská obřadní lázeň se našla při stavbě činžovních domů. Nádrž na vodu sloužila Židům k rituálním očistným koupelím. Její nález byl sice mimořádnou událostí, když ale přišlo na to, že by měla být opravena a zpřístupněna, scházely peníze.
    Nádrž byla proto zakonzervována tím, že byla zavezena štěrkem. Město se snažilo získat na její opravu peníze, ale neuspělo. Nyní je nádrž čištěna a upraveno bude i její okolí, kde bude obnaženo původní zdivo. Prostor bude přístupný jen s průvodcem.
    Koštial přiznal, že jde o nejúspornější variantu úpravy mikve. Štědřejší za pět milionů korun počítala s tím, že mikve bude zastřešena, vznikne u ní malá expozice a zázemí tak, aby mohla být tato nádrž opět používána Židy k původním účelům.
    "Pokud se nám na to podaří najít peníze z rozpočtu či dotací, pustíme se časem i do těchto prací," zdůraznil starosta.
    Mikulov patřil k nejvýznamnějším židovským centrům na Moravě. Působil v něm dokonce i slavný tvůrce Golema rabín Löw. Současnou atrakcí města je kromě četných památek i  židovský hřbitov s malou expozicí o rituálech spojených s židovským pohřbíváním.
0 komentářů
přidat komentář