MD spustí operační program Doprava, kde je rekordních 151 mld. Kč

Vložil
ČTK
09.07.2007 11:20
Praha

Praha - Ministerstvo dopravy v pondělí vyhlásí první výzvy pro předkládání projektů, které se budou hradit z operačního programu Doprava (OPD). Oznámil to mluvčí úřadu Karel Hanzelka. V rámci programu může ČR do roku 2013 čerpat z evropských peněz rekordních 151 miliard korun na dopravní infrastrukturu.

Hlavními příjemci peněz z OPD budou především státní investorské organizace Správa železniční dopravní cesty, Ředitelství silnic a dálnic a Ředitelství vodních cest. Ty budou moci své projekty předkládat po celou dobu fungování programu a následně v tendrech přerozdělí peníze soukromým stavebním firmám.
Ministerstvo výzvy zveřejní i přesto, že Evropská komise dosud neschválila Národní strategický referenční rámec, takže nemohl být schválen ani OPD. Předpokládá se, že k tomu dojde nejdříve koncem léta. "Chceme příjemcům poskytnout dostatek času pro přípravu a předložení projektových žádostí a urychlit tak čerpání z prostředků EU," řekl k tomu ředitel odboru fondů EU ministerstva dopravy Tomáš Čoček.
Kromě tzv. referenčního rámce si EK vyhradila právo schvalovat i jednotlivé projekty, jejichž hodnota přesáhne 50 milionů eur (1,4 mld. Kč). Vzhledem k tomu, že EK posuzuje jednotlivé projekty zhruba tři měsíce, první peníze z evropských fondů mohou dorazit do rozpočtu českého fondu dopravy nejdříve koncem roku.
Problémem při čerpání peněz z Unie může však být nedostatek financí v české státní kase. Všechny projekty je totiž nutné předfinancovat z domácích zdrojů; EU poté peníze proplácí zpětně. České republice tak hrozí, že se nepodaří vyčerpat celý balík peněz.
Na letošek se sice podařilo MD zajistit dodatečných deset miliard na dopravní stavby z rezerv ostatních ministerstev, výše rozpočtu Státního fondu dopravní infratsruktury na příští rok je stále nejistá. Ministerstvo proto nyní usiluje, aby fond dopravy měl zákonem zajištěný roční příjem alespoň 45 miliard korun. Další příjmy má fond například z mýtného nebo prodeje dálničních známek.
Program Doprava je největším operačním programem České republiky a peníze z něj představují 22 procent všech příjmů ČR z fondů EU. Z OPD se má hradit především výstavba a modernizace silnic, železnic a vodních cest, které mají národní nebo celoevropský význam.
MD počítá s evropskými penězi například pro dostavbu dálnice D1 směrem na severní Moravu, pro 4. železniční koridor směrem do Českých Budějovic a dále do Rakouska, nebo na infrastrukturu v průmyslových zónách u severomoravských Nošovic a Triangle u Žatce.
0 komentářů
přidat komentář