Lukeš: Soutěž na knihovnu může být největší v historii

Zdroj
Michal Burian
Vložil
ČTK
15.05.2006 16:10
Praha

Praha - V České republice se konala řada mezinárodních architektonických soutěží, ale dá se očekávat, že soutěž na návrh nové budovy Národní knihovny v Praze na Letné bude největší v historii. ČTK to dnes řekl historik architektury Zdeněk Lukeš. Soutěž podle něho může mít velmi dobrou úroveň. Neznamená to prý ale, že vítězný návrh bude lepší, než kdyby byl zadán přímo některé z architektonických kanceláří.

Lukeš upozornil na to, že nejvýznamnější světoví architekti se téměř zásadně soutěží neúčastní. "Neříkám, že všichni, a neříkám, že všech soutěží," uvedl.
Například architekti jako Jean Nouvel, Richard Meier a Frank Gehry jsou však podle Lukeše ochotni jít jen do soutěží pro vyzvané ateliery. Většinou prý nemají čas a obávají se také případné ztráty prestiže, pokud neuspějí. "V některých případech se proto pořadatelé snaží udělat omezenou soutěž," podotkl Lukeš.
Soutěž bude vůbec poprvé v České republice vyhlášena podle pravidel Mezinárodní unie architektů (UIA). Stane se tak v úterý. Podle dřívějších odhadů této organizace by se jí mohly zúčastnit až tři stovky architektů.
Unie tvrdí, že soutěže vyhlašované podle jejích podmínek bývají obesílány těmi nejlepšími tvůrci. Své návrhy mohou posílat pouze autoři, kteří již mají za sebou projekt stavby pro kulturní účely v hodnotě minimálně 20 milionů eur (přes půl miliardy korun).
V Praze podle Lukeše byly mezinárodní soutěže třeba na řešení severního předpolí Hradu, na budovy Hypobanky na náměstí Republiky a na hotel Four Seasons. Platí to, že mezinárodní soutěže většinou vypisují zahraniční investoři.
V minulosti nebyly soutěže vyhlašovány podle pravidel UIA spíše z praktických důvodů, protože se musí hradit vysoké poplatky, podotkl Lukeš. Vzhledem k atraktivitě tématu bude mezinárodní soutěž na knihovnu bezesporu největší, jaká kdy v ČR byla, dodal.
Podle předsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřiny Bečkové bude záležet na porotě, zda stavba bude architektonicky kvalitní. "Hrozí, že se autoři budou předhánět v kontroverzních nebo velmi originálních námětech. Je to jejich právo. Bude na porotě, co vybere," řekla ČTK.
Naopak architekt Jakub Cigler soudí, že návrh dobrý bude. Je ale podle něho otázka, zda budova vznikne podle vítězné studie. Často se v soutěžích údajně stává to, že zakázku nakonec dostane někdo jiný. "Je to všeobecný problém českých architektonických soutěží. Mezi výsledkem a realizací je ještě velice trnitá cesta," řekl ČTK Cigler.
Podle Ciglera je Letná pro stavbu knihovny vhodná, podle Lukeše je to dokonce nejlepší možné místo. Smí se tam stavět, je tam dobré dopravní spojení, je blízko historického centra i areálu vysokých škol v Dejvicích, vyjmenoval Lukeš. Cigler ale upozorňuje na to, že město nemá pro Letnou, která není urbanisticky uzavřená, žádnou koncepci. Přidávání jednotlivých budov nemusí vést k dobrému výsledku, podotkl.
Bečková má o Letné pochyby. "Je otázka, zda toto dosud volné místo je vhodné pro zástavbu, jestli není cennější zachovat je jako volné," řekla. V klubu se diskutovalo o námětu, zda by nebyla lepší oblast Masarykova nádraží, kde se plánuje stavba komerčních budov, dodala.
Ciglerův atelier se do architektonické soutěže na návrh knihovny přihlásí. "Je to velmi prestižní věc a myslím si, že každá architektonická kancelář by si měla čas od času mezi normálními zakázkami změřit síly v soutěži, ideálně mezinárodní, a nějakým způsobem zjistit, jak si stojí," uvedl. Zveřejněná jména členů poroty, k nimž patří jedna z nejlepších současných architektek světa Zaha Hadidová a Eva Jiřičná, jsou prý zárukou kvalitního posuzování.
Stavba na Letné by měla začít v roce 2008, náklady se odhadují na zhruba dvě miliardy korun.
6 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
ZH
pn
15.05.06 06:16
ad
damonův brácha
15.05.06 10:40
...chi, chi, chi...
šakal
15.05.06 10:14
NÁRODNÍ tedy NAŠE
národozpytec
16.05.06 12:22
zobrazit všechny komentáře

Související články