Logo českého předsednictví EU hýří barvami

Vložil
ČTK
12.11.2008 00:10
Praha

Praha - Logo českého předsednictví Evropské unie, které dnes vláda představí veřejnosti, hýří barvami. ČTK část dosud přísně utajovaného návrhu viděla. Podobně jako v případě několika dalších zemí, které unii předsedaly v minulosti, bude základ loga nejspíš tvořit nápis, jenž označuje internetovou doménu, kterou Češi připravili právě při příležitosti svého předsednictví. Tu bude možné nalézt na stránce
www.eu2009.cz.
Vláda podobu loga zná už delší dobu, zatím ho ale podle zvyklostí tajila. Vicepremiér pro EU Alexandr Vondra již v únoru ČTK řekl, že logo je moderní, hravé a nápadité. Podle Vondry má ukázat, že "Češi nejsou žádní suchaři a mají šmrnc".
Samotný název domény zřejmě nebude jediným grafickým prvkem. Logo bude mít několik podob a půjde o "hru s písmeny". Na první pohled ovšem upoutá právě barevnost písmen, která je ve srovnání s ostatními logy velmi výrazná. Dominuje červená, zelená, modrá, žlutá, ale objevují se i další barvy. Barevná škála je evidentně odvozena od barevnosti státních vlajek členských zemí a od vlajky EU.
Dá se očekávat, že logo a jeho varianty ponesou veškeré informační materiály k předsednictví EU, bude jimi vyzdobena budova Rady EU v Bruselu, kde se scházejí ministři a premiéři, a mohou jej nést i auta oficiálních doprovodů.
Podle informací ČTK budou logo nést i letadla ČSA na vybraných evropských linkách. Kvůli finančním nákladům však budou mít logo pouze pod kokpitem, původně se přitom uvažovalo například i o ocasních plochách, ale taková varianta je výrazně dražší. "To logo zviditelníme i na vnějším plášti letadel. Ne, že bychom to přemalovávali. Nepouštíme se do operací, které by byly příliš nákladné," řekl ČTK vicepremiér Alexandr Vondra.
Autorem vítězného návrhu v Česku je mladý český designér, který od vlády dostal odměnu 50.000 korun. Jeho práci vybrala komise z více než čtyř stovek došlých návrhů. Logo se bude využívat v souladu s pravidly, která stanoví speciální grafický manuál.
České logo je na první pohled "odvážnější" než loga, která připravila předchozí předsednictví. Navazuje na motto české vládnutí v EU "Evropa bez hranic" a současně unijní motto "Jednota v rozmanitosti".
Francouzi, kteří unii předsedají v současnosti, zvolili vyobrazení národní vlajky a vlajky EU, které jsou vzájemně propojené. Jejich předchůdci Slovinci zase zvolili logo, které reprezentuje pět elementů - oheň, vzduch, zemi, vodu a oblohu. Připomíná vlnu a symbolizuje otevřenost, pohyb, ambice a přírodní harmonii. Současně používá symbolu nejvyšší slovinské hory Triglav.
Předsedání EU se Praha ujme za necelé dva měsíce. Česko bude šest měsíců koordinovat chod sedmadvacítky. Otěže převezme od Francie, v červenci je předá Švédsku.
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
logo...
log
12.11.08 04:21
jeste odkaz...
log
12.11.08 04:35
manuál
13.11.08 09:47
aplikace
13.11.08 10:40
zobrazit všechny komentáře

Související články