Lidé vytvořili ve zlínském parku živý řetěz proti kácení stromů

Vložil
ČTK
22.04.2015 20:15
Zlín

Zlín - Několik desítek lidí dnes vytvořilo živý řetěz kolem stromů v parku za městským divadlem v centru Zlína. Protestovali tak proti možnému kácení stromů a výstavbě polyfunkčního domu s byty a obchodními prostory na tomto místě. Petici proti kácení stromů podepsalo zhruba 1400 lidí, řekl dnes ČTK Martin Davidov, předseda zlínského sdružení Ekoncetrum Čtyřlístek, které akci symbolicky na Den Země uspořádalo.

    Dům by měl postavit soukromý investor, jeho vyjádření se nepodařilo získat. Podle mluvčího zlínské radnice Zdeňka Dvořáka jde o dlouhodobý projekt, který začal již v roce 2006. "Tehdy převládl názor podpořit tuto investici s tím, že do centra města patří byty a měli by tam bydlet lidé," uvedl mluvčí. Dům by měl stát letos, pokud nebude hotový, dá se podle mluvčího očekávat, že investor požádá o prodloužení výpůjčky. "V tomto případě by opět rozhodovala rada města a těžko předjímat, zda by tuto výpůjčku prodloužila, či nikoliv," dodal mluvčí.
    Přestože by měl objekt stát do konce roku, investor podle Dvořáka nestihl požádat o případné pokácení stromů v době vegetačního klidu. "Je zcela jisté, že mimo tuto dobu výjimku na pokácení stromů nedostane," řekl.
    Podle odpůrců stavby jsou další bytové a obchodní prostory v centru města nadbytečné. Požadují, aby magistrát přehodnotil situaci a zabránil kácení. Petici proti kácení stromů podepsalo na papírových petičních arších přes 900 lidí, elektronickou verzi téměř 500 lidí.
    "Zatím jsme oficiálně radnici nic nepředali, žádnou reakci zatím nemáme," uvedl Davidov.
    V parku jsou vzrostlé stromy, jedním z nich je i modřín, který od obyvatel Zlína v anketě Strom roku 2014 získal nejvíc hlasů. Plochu v samotném centru krajského města lidé využívají také k venčení psů, konají se zde i různé produkce v rámci divadelního festivalu Setkání-Stretnutie.
0 komentářů
přidat komentář

Související články