Liberečtí památkáři vydali výpravnou publikaci o památkách kraje

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
25.05.2010 13:45
Liberec

Liberec - Výpravnou publikaci Soupis nemovitých kulturních památek, která mapuje cenné stavby i drobnou architekturu v Libereckém kraji, představil dnes Národní památkový ústav v Liberci. Obrazová publikace je prvním podobně uceleným přehledem památek na území kraje, který kdy vyšel, řekl dnes novinářům ředitel libereckého NPÚ Miloš Kadlec.

    Rozměrná kniha je prvním dílem řady. Celkem jich bude zřejmě šest, možná dokonce sedm, protože Liberecko museli autoři rozdělit do dvou dílů a také Českolipsko bude zřejmě kvůli množství památek nutné rozdělit.
    Přestože název působí poněkud stroze a budí představu odborné publikace, bude kniha zajímat nejen odborníky, ale také širokou veřejnost. Kniha je plná map a fotografií a každá památka je doplněna krátkým textem, který popisuje její historii i současnost. První díl je zaměřen na Liberecko a mapuje nemovité památky i drobnou architekturu od Albrechtic u Frýdlantu po Letařovice na Liberecku. "Vznikal od roku 2007 a představuje památky z 65 částí obcí," řekla spoluautorka knihy Petra Šternová.
    Základem pro vznik řady byl soupis památek, který se v minulých letech dělal na území celého kraje a měl ukázat jejich aktuální stav. "Někdy je smutné vidět, v jakém stavu dnes některé památky jsou," poznamenala Šternová. Památkáři tak třeba zjistili, že z božích muk v Krásném Lese už zůstal jen základový kámen, naopak se jim podařilo objevit sochu sv. Jana Nepomuckého v Jítravě, která byla tak zarostlá náletovými křovisky, že ji při předchozích soupisech nemohli najít a považovali ji za ztracenou.
    Národní památkový ústav eviduje v Libereckém kraji 2246 nemovitých kulturních památek, z toho 35 je na seznamu těch nejohroženějších. Evidence památek se vede od roku 1958, nejvíce cenných objektů je podle ní na Českolipsku, kde jich nyní památkáři evidují 780, na Liberecku jich je 593. Bohaté na památky je také Semilsko s 514 objekty, naopak na historické pamětihodnosti zřejmě nejchudší je Jablonecko, kde NPÚ eviduje jen 359 památek.
    Nová publikace vyšla v nákladu 2000 kusů a přispěla na ni i města a obce kraje a Liberecký kraj. Čtvrtinu nákladu si vyhradil památkový ústav, zbylých 1500 výtisků poputuje do knižní sítě. "Původně měla být kniha určena jen pro vnitřní potřeby památkového ústavu. Jsem ráda, že se ji podařilo vydat v takovém nákladu, že se dostane i do prodeje," řekla dnes ČTK Květa Vinklátová, ředitelka libereckého Nakladatelství 555, které knihu vydalo. Na pultech by se podle ní měla kniha objevit počátkem června. "Prodávat se bude za 590 korun," dodala Vinklátová.
0 komentářů
přidat komentář