Liberecký kraj zveřejnil přehled opuštěných továren a budov

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
29.05.2007 14:30
Liberec

Liberec - Liberecký kraj představil v těchto dnech na svých internetových stránkách přehled nevyužívaných objektů, takzvaných brownfields. Hledá pro ně investory, rád by je oživil. ČTK to dnes řekl mluvčí Krajského úřadu v Liberci Jiří Langer. Podrobně jsou zatím zpracovány jen materiály deseti vybraných objektů, postupně by ale měly být připraveny i pro další areály. Zájemci, kteří podobný areál vlastní, mají možnost vyplnit dotazník a nechat svůj areál do seznamu zařadit.
    Mapování nevyužívaných objektů zajistil kraj ve spolupráci s Agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Podle vedoucího krajského odboru rozvoje Michaela Otty byly do studie zahrnuty areály o rozloze více než půl hektaru nebo zastavěné ploše větší než 250 metrů čtverečních.
    Celkem odborníci vytipovali 364 objektů, podrobnější studie kraj zpracuje pro 200 z nich. Jen na revitalizaci areálů o rozloze větší než dva hektary nebo zastavěné ploše nad 500 metrů čtverečních bude totiž možné čerpat dotace z Operačního programu podnikání a inovace. V něm bude v letech 2007 až 2013 k dispozici 16 miliard korun. Podporu lze ale získat i z Operačních programů Životní prostředí nebo Obnova venkova.
    Brownfield je pozemek nebo objekt, který není efektivně využíván, je zanedbaný a v řadě případů i  kontaminovaný. Nemovitost nelze využít bez revitalizace, což často představuje náklady v řádech desítek i stovek milionů korun. V Libereckém kraji je nejvíce nevyužívaných areálů ve Frýdlantském výběžku a také na Českolipsku a Novoborsku. Nejde jen o opuštěné průmyslové či zemědělské areály, ale třeba o památky, bytové domy a také objekty, které nikdy nebyly dostavěny. Nejvíce je ale opuštěných textilních továren a bývalých skláren.
    Podrobnější materiály s návrhy využití zpracovali zatím odborníci například pro zámek v Horní Polici na Českolipsku, kde by podle studie mohl vzniknout multifunkční areál se společenským sálem, knihovnou a prostorem pro nejrůznější volnočasové aktivity. V bývalé Tofě v Semilech se zase počítá s využitím pro menší výrobu či občanskou vybavenost. Projekty revitalizace jsou připraveny také pro bývalý výzkumný ústav v Břehyni u Doks, areál bývalého Unitexu v Jindřichovicích pod Smrkem, Textilanu v Novém Městě pod Smrkem nebo bývalou továrnu na výrobu pianin v  Liberci-Kateřinkách. Nového využití by se mohly dočkat i bývalá sklárna ve Svoru na Českolipsku, nevyužívaný areál porcelánky v Desné či závod Seby T ve Velkých Hamrech na Jablonecku nebo textilka Hybler v Přepeřích. Na jejich oživení by bylo podle odhadů třeba 1,2 miliardy korun.
    Právě vysoké náklady na obnovu jsou jedním z důvodů, proč je o podobné areály malý zájem. "Náklady na obnovu těchto objektů jsou často mnohem větší než výstavba nového na zelené louce," řekla ČTK Kateřina Lorencová z CzechInvestu. Agentura proto ve spolupráci s kraji připravuje projekt revitalizace zhruba 3000 takových areálů na celém území republiky. Už v minulosti se podle Lorencové podařilo na obnovu zanedbaných areálů peníze získat. "Do obnovy brownfields šlo v posledních letech zhruba 580 milionů korun, revitalizováno bylo 48 objektů, mimo jiné například areál Škody Plzeň nebo letiště v Žatci," dodala. Úspěšné příklady jsou i v Libereckém kraji - třeba zábavní Centrum Babylon v Liberci, které vzniklo z  bývalé textilní továrny Hedva, nebo bývalý závod Kolory, jenž na slévárnu a strojírnu přestavěla společnost Beneš a Lát.
0 komentářů
přidat komentář