Liberecké nákupní centrum Plaza se otevře koncem března

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
15.01.2009 13:40
Liberec

Liberec - Nákupní centrum Plaza v centru Liberce přivítá první zákazníky až koncem března. Původně přitom mělo své obchody otevřít už loni v  listopadu. Oficiálním důvodem zpoždění byly opožděné dodávky materiálu a vybavení nutného k dokončení interiéru nákupního centra. Podle neoficiálních zdrojů to však byl především nedostatek nájemců. V současné době je centrum obsazeno z více než poloviny, řekla dnes ČTK Michaela Dvořáková ze společnosti Best Communications, která Plazu zastupuje.
    Nové nákupní centrum postavila společnost Plaza Centers v centru Liberce v těsné blízkosti historické radnice. Rozlehlý komplex nabízí vedle obchodů také parkování pro 490 vozů, kanceláře a pět luxusních bytů. Vyrostl v místě, které řadu let hyzdila rozlehlá stavební jáma plná vody. Přesto vyvolal rozporuplné reakce. Výstavbu komplexu kritizovali památkáři, podle nichž do historického centra tak velká hmota nepatří, řada občanů by zase v centru chtěla spíše zeleň než další nákupní centrum.
    V současné době je obchodní dům prakticky dokončen. Nabízí 19.000 metrů čtverečních obchodních ploch, své obchody a služby by v něm mělo nabízet na 120 firem. Mezi nájemci jsou Nico, CCC Shoes, Discovery, Exe Jeans nebo Uncle Sam či Fantasy Park a řada dalších značek. V minulých dnech přibyly také s Benetton nebo Sephora. "Liberec Plaza představí novou dimenzi v oblasti zábavy a nakupování, jsem si jistý, že náš projekt pomůže oživit společenské dění v centru Liberce," řekl Tal Ben Yehuda, ředitel Plaza Centers Česká republika.
    Plaza ale není jediným podobným projektem v Liberci. V  takzvaném dolním centru města se intenzivně pracuje na dokončení první etapy obchodního centra Forum, které staví nizozemská skupina Multi Development. Přestože komplex zatím z větší části skrývá lešení, první zákazníky by měl přivítat už v posledním únorovém týdnu. Původně chtěl ale investor otevřít stejně jako Plaza ještě loni před Vánoci, stavba ale nabrala zpoždění. V termínu se podařilo otevřít jen obchodní centrum Nisa na okraji Liberce. Největší obchodní a zábavní komplex na severu Čech otevřel obchody loni v říjnu.
    Ještě větší zpoždění nabrala stavba nákupní Galerie Liberec německé skupiny ECE Projektmanagement. Přestože práce na projektu za 2,7 miliardy korun začaly už před více než rokem, na místě budoucího komplexu je zatím jen obrovská stavební jáma. Podle původních záměrů měla být přitom galerie otevřena už koncem letošního roku. Kvůli sporu s Multi Development, která staví naproti, se ale stavba zastavila a Česku kvůli tomu hrozí arbitráž. ECE v níž chce požadovat až miliardu korun za zmařenou investici. Podle serveru Aktuálně.cz to byl také jeden z důvodů, proč na svou funkci rezignoval ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Ten to však popřel.
0 komentářů
přidat komentář