Liberec si půjčí na výstavbu bytů, jež by měly posloužit lyžařům

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
28.09.2007 15:30
Liberec

Liberec - Liberec si půjčí 250 milionů korun, aby mohl postavit 254 sociálních bytů v Zeleném Údolí. Dříve než se do sedmi domů s pečovatelskou službou nastěhují senioři, poslouží k ubytování účastníků mistrovství světa v klasickém lyžování, které se pod Ještědem uskuteční v únoru 2009. Radnice na jejich výstavbu získala 200 milionů korun od ministerstva školství v rámci navýšených prostředků na přípravu lyžařského mistrovství. Další financování však musí zajistit město. Náklady projektu dosáhnou 450 milionů korun.

Radnice původně žádala na výstavbu dotaci z ministerstva pro místní rozvoj (MMR), ale neuspěla. Ministerstvo totiž letos muselo omezit podporu obcím na výstavbu sociálních bytů na 200.000 eur (zhruba 5,6 milionu korun) pro jednoho příjemce na tři roky. Větší objem peněz byl podle Evropské komise nedovolenou veřejnou podporou. Hranice 200.000 eur se přitom vztahuje na bytové dotace od všech úřadů, vedle MMR sociální byty dotuje i Státní fond rozvoje bydlení.
Nové byty vyrostou v Zeleném Údolí, kde byla v polovině 90. let připravena infrastruktura pro výstavbu 1540 bytů. V současné době jich tam stojí kolem tisícovky a další se staví. Liberec má zhruba 380 bytů v domech s pečovatelskou službou, potřeba sociálních bytů zejména pro seniory a postižené je mnohem větší. Poslední domy s pečovatelskou službou se dokončily před více než třemi lety a jsou obsazené. Město přitom eviduje několik stovek žádostí. "Je to poslední šance jak s nějakou podporou postavit sociální byty," zdůraznil na dnešním jednání zastupitelstva primátor Jiří Kittner.
Radnice sama nebyla schopna náročný projekt realizovat, navýšení prostředků na přípravu mistrovství proto primátor uvítal, i když to pro město znamená další zadlužení. Splácení úvěru ale zajistí výběr nájemného. Byty v Zeleném Údolí přitom nejsou jediným ubytováním pro účastníky mistrovství. Hlavně sportovci budou bydlet ve vysokoškolských kolejích v Harcově. Technická univerzita získala na rekonstrukci šesti bloků s kapacitou 2550 lůžek 280 milionů korun od ministerstva školství. V rámci modernizace vzniknou do příštího podzimu i nové komunikace, parkoviště a vysokoškolský klub.
Stotisícový Liberec hospodaří letos s příjmy 1,85 miliardy korun. Na konci loňského roku dosáhlo jeho oficiální zadlužení téměř 1,24 miliardy, což na každého obyvatele představovalo dluh 4558 korun. Podle analýzy společnosti Czech Credit Bureau (CCB), která se hospodařením místní správy zabývá, dlužilo ale ve skutečnosti 2,16 miliardy. Na každého z jeho obyvatel připadal dluh 22.000 korun, a Liberec tak byl po Brně druhým nejzadluženějším krajským městem. CCB nehodnotí jen oficiální úvěry, ale zadluženost v jejím podání je součtem cizích zdrojů, které zahrnují rezervy, dlouhodobé i krátkodobé závazky a návratné finanční výpomoci.
0 komentářů
přidat komentář