Kvalita staveb výrazně klesá, přiznávají stavební firmy

Vložil
ČTK
04.03.2014 19:50
Praha

Praha - Kvalita stavebních prací i nadále klesá. Většina stavebních společností (60 procent) působících na českém trhu totiž přiznává, že staví na takzvané "hranici bezpečné ceny". Vyplývá to ze specializované analýzy společností CEEC Research a KPMG Česká republika, kterou má ČTK k dispozici. Analýza zahrnuje názory více než 100 ředitelů stavebních firem.
    Za bezpečnou se považuje taková cena, za níž je stavba postavena tak, aby byla v době předání uživatelům bezproblémová. Až 14 procent oslovených ředitelů dokonce prozradilo, že jejich firma staví už pod hranicí bezpečné ceny. Jen každá čtvrtá firma uvádí, že se pohybuje nad touto hranicí.
    "Je to dlouhodobě neudržitelný problém, který povede k řetězovému krachu velkého množství stavebních firem. Až tímto způsobem dojde k redukci stavebních kapacit na trhu, půjdou ceny stavebních prací nahoru, a ti kteří přežijí, budou moci realizovat ozdravný proces svých firem," předpovídá další vývoj předseda představenstva developerské společnosti Trigema Marcel Soural.
    Krachy prvních stavařů se už na trhu prý projevily. "Dodávají se nekvalitní stavby, stavební firmy krachují, kvalifikovaní pracovníci odcházejí v lepším případě do jiných oborů, v tom horším na úřad práce. Investoři mají rozestavěné projekty, u kterých jim zkolaboval dodavatel," tvrdí obchodní ředitel společnosti PSG - International Aleš Ullmann.
    Stavebnictví však ani letos nečeká lehký rok, bankroty firem prý budou pokračovat. "Aktuální počet stavebních firem a celkový objem nabízených stavebních kapacit na trhu neodpovídá poptávce po stavebních pracích. V současnosti je na trhu dokonce více firem než v roce 2008, kdy byl sektor na vrcholu. To vytváří samozřejmě enormní tlak na cenu. Redukce na straně nabídky je nezbytná, bez ní k ozdravení sektoru nedojde a budeme čím dál častěji slýchat: ještě pár takovýchto 'vítězství' a bude to náš konec," popsal situaci na trhu ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.
    Podle Pavla Klimenta, partnera odpovědného za služby pro realitní a stavební společnosti v KPMG Česká republika, nabídka stavebních zakázek na úrovni nebo dokonce pod úrovní nákladů často souvisí s cílem udržet nebo rozšířit tržní podíl společnosti v očekávání, že budoucí silná pozice tento vklad zúročí. "Problémem je, pokud se takový přístup stává dlouhodobým a je v rozporu s finanční kondicí stavební společnosti. V řetězci stavebních firem jsou to obzvláště subdodavatelé, jejichž situace se může stát nezvladatelnou v důsledku příliš malých finančních rezerv," upozornil Kliment.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
pokles kvality staveb
Ing.arch. Josef Myslivec
06.03.14 09:00
pokles kvality staveb
xy
08.03.14 07:08
zobrazit všechny komentáře

Související články