Krnov zjišťuje názor lidí na stavbu pravoslavného chrámu

Zdroj
Hana Halfarová
Vložil
ČTK
21.12.2008 16:35
Praha

Krnov (Bruntálsko) - Obyvatelé Krnova na Bruntálsku mohou do konce roku vyjádřit v anketě názor, zda chtějí mít v centru města pravoslavný chrám. Do roku 2011 ho chce naproti městské knihovně postavit pravoslavná církev, která požádala město o převod pozemku. Vedení města o tom mělo rozhodnout už v srpnu. Církev však musí počkat, než město zjistí názor veřejnosti, který pak vezmou v potaz radní i zastupitelé. ČTK to řekla mluvčí krnovské radnice Dita Círová.
    Anketní lístky si mohou obyvatelé města vyzvednout i odevzdat v městské knihovně nebo v informačním centru krnovské radnice. Odpovědět mají na několik otázek - například zda souhlasí se zaplněním proluky na náměstí Minoritů, zda by měla být zastavěna právě pravoslavným chrámem nebo zda je při návštěvě jiných měst zajímají netradiční stavby.
    Třípodlažní chrám pro sto věřících, který si v Krnově přeje tamní řecká menšina, bude zároveň neziskovým centrem pro volnočasové aktivity. Podle studie olomoucké architektky Taťány Tzoumasové bude v přízemí svatostánku chrám se zázemím a šatnou. V prvním patře vzniknou kanceláře a klubovny, ve druhém patře pak víceúčelový sál pro 40 lidí. Součástí chrámu bude i malý byt pro kněze.
    Starostka Krnova Renata Ramazanová řekla už dříve ČTK, že je s  architektonickým návrhem spokojena. "Navržený chrám zapadá do okolí jak výškou, tak i charakterem. Umístit ho do proluky bylo velmi složité, architektka musela respektovat i schválený regulační plán a záměr dostavby celého náměstí Minoritů," řekla Ramazanová.
    Na výstavbu chrámu, která bude stát několik desítek milionů korun, by měli přispět ve sbírce věřící i Asociace řeckých obcí v České republice. Právě předseda asociace Christos Bialas byl iniciátorem myšlenky postavit chrám, který v regionu chybí. Chrám by podle něho sloužil i  lidem pocházejícím z Volyně, Zakarpatské Ukrajiny a dalších tradičních pravoslavných míst.
    Na Krnovsku stále žije kolem 700 potomků Řeků, kteří byli na sever Moravy dopraveni v době občanské války v Řecku, většinou proti své vůli. Historické prameny uvádějí, že v polovině padesátých let minulého století žilo v Krnově až 2500 Řeků a městu se říkalo "malé Athény". Mnoho z nich v Česku zůstalo i po roce 1989. Mezi nejznámější řecké podnikatele působící v Česku patří Jannis Samaras a jeho rodina - majoritní vlastníci česko-polské nápojářské skupiny Kofola-Hoop.
0 komentářů
přidat komentář

Související články