Kramářovu vilu ozdobí skleněné objekty Václava Ciglera

Vložil
ČTK
12.09.2009 11:00
Praha

Praha - Několik skleněných objektů bude od příštího týdne instalováno před sídlem premiérů v Kramářově vile. Vytvořili je sklářský sochař Václav Cigler a architekt Michal Motyčka. Rozměrné objekty ze skla a oceli budou také v interiéru paláce a některé z nich zůstanou na místě dlouhodobě. Vernisáže se v úterý 15. září zúčastní předseda vlády Jan Fischer.
    Václav Cigler patří k nejznámějším českým sochařům. s Motyčkou a dalšími se podílel mimo jiné třeba na dnešní podobě pražských Sovových mlýnů, ze kterých vzniklo muzeum a galerie výtvarného umění nazvané Museum Kampa. Právě v něm měl Cigler přes léto výstavu u příležitosti svých 80. narozenin. Objekty vystavené na Kampě ale u  Kramářovy vily nebudou.
    "Oslovila nás kurátorka z Úřadu vlády, která má na starosti kulturní a výtvarné aktivity, abychom vytvořili pro tento prostor objekt," řekl ČTK Motyčka. Ztracená vertikála a dva další objekty budou instalované v exteriéru a tři v interiéru vily. Venkovní instalace zůstanou dlouhodobě a stejně tak i jedna interiérová.
    Václav Cigler se ve svých objektech zamýšlí nad vztahem člověka a přírody. Zajímá ho působení světla v  krajině, světelné efekty vodních hladin a řek, vizuální proměny při procházení krajinou. Ve svých projektech uvažuje o jejich organizování, tvoří vodou naplněné příkopy, vedené v geometrických či organických křivkách, nebo lávky protínající vodní plochy. Světlo používá jako prostředek pro vytvoření světelných stěn, vytváří rytmicky se rozsvěcující a mizející světelné plastiky.
0 komentářů
přidat komentář