Knihovna v Mokré-Horákově byla oceněna diplomem

Vložil
ČTK
09.10.2008 13:20
Praha

DIMENSE architects

Praha - Knihovnou roku 2008 se stala Obecní knihovna v  Pavlovicích u Přerova. Ocenění spojené s odměnou 70.000 korun dnes zástupcům knihovny předal v Zrcadlové kapli Klementina ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL).
    Porotci na knihovně ocenili to, že je nejen institucí nabízející půjčování knížek, ale i výborně fungujícím kulturním a vzdělávacím centrem obce. Vítěznou knihovnu vybrali ze 13 nominovaných.
    "Knihovna je informačním a komunitním centrem obce, štědře podporována finančně i personálně, s řadou aktivit pomáhají jak zaměstnankyně úřadu, tak zastupitelstvo," uvedla porota. Knihovna pracuje s dětskými čtenáři, pořádá jazykové kurzy, kurzy ručních prací či zájezdy a zapojuje se do obecních akcí, mezi něž patří třeba pravidelné pobyty dětí z dětského domova.
    Ve stejné kategorii, tedy v  kategorii základní knihovna, ministr ještě předal diplomy Obecní knihovně Mokrá - Horákov v Jihomoravském kraji za tvůrčí zvládnutí moderních informačních technologií i propagace čtenářství a Obecní knihovně v Praskačce v  Královéhradeckém kraji za pestrou a široce rozvinutou komunitní práci s  veřejností, jak dětmi a mládeží, tak dospělými.
    Knihovna v Mokré - Horákově získala díky obci nové prostory ojedinělou přestavbou uhelné kotelny. Pravidelně se v ní setkávají matky na mateřské dovolené i děti v knihovnickém kroužku, kde mohou díky nakoupeným loutkám pohádky nejen číst, ale také si je zahrát. Knihovna slouží i jako minigalerie.
    Obec Praskačka zřizuje dvě knihovny, v obou je knihovníkem Petr Černohlávek. Ve spolupráci s manželkou vedou v knihovnách klub pro dospělé, pro děti organizují čtenářskou ligu a připravují výtvarné dílny.
    V rámci ocenění Knihovna roku je ještě kategorie významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb. Ani jednu z osmi nominovaných knihoven letos porotci nevybrali pro hlavní cenu, ale diplom dali Městské knihovně v Českém Těšíně za projekty podporující čtenářství s využíváním mezinárodní spolupráce knihoven na Slovensku, v Polsku a Maďarsku.
    Ocenění knihovnám a knihovníkům uděluje ministr kultury od roku 2001. Cena v kategorii základní knihovna je určena především knihovnám v malých obcích, kde působí dobrovolní knihovníci, jako vyjádření veřejného uznání této práci. Druhá kategorie je určena pro provozovatele knihovny či její pracovníky. Projekt v této kategorii oceněný musí být unikátní a oceněná knihovna musí určitý problém přihlášeným projektem řešit jako jediná v republice.
0 komentářů
přidat komentář