Klementinum se v neděli otevře veřejnosti

Zdroj
Karel Čapek
Vložil
ČTK
02.09.2009 14:20
Praha

Praha - Pražské Klementinum se v neděli otevře veřejnosti. Barokní památka a současné sídlo Národní knihovny (NK) pořádá den otevřených dveří, lidé si budou moci zdarma prohlédnout například Barokní knihovní sál, Astronomickou věž nebo Zrcadlovou kapli. ČTK o tom informovala mluvčí NK Barbora Stýblová.

    Barokní památka bývalých jezuitských kolejí bude otevřena od 10:00 do 15:00, navštívit ji ale bude moci omezené množství zájemců. Prohlídky s  průvodcem začnou každou hodinu, trvat budou dvě hodiny a každé se může zúčastnit nejvíce 50 lidí.
    Vedení knihovny umožní lidem navštívit například Barokní knihovní sál dokončený v roce 1727, Astronomickou věž s vyhlídkou na historické centrum Prahy nebo Zrcadlovou kapli z 18. století vyzdobenou umělým i  pravým mramorem a nástropní pětidílnou freskou.
    Klementinum postupně postavili v letech 1556 až 1773 jezuité jako svou kolej. Působili zde například historik Bohuslav Balbín, matematik a fyzik Josef Stepling, František Josef hrabě Kinský nebo Antonín Koniáš, jezuitský misionář známý jako páter Koniáš.
    V Klementinu sídlí Národní knihovna, která se stará o šest milionů dokumentů včetně 13.500 rukopisů, z nichž některé pochází z doby před naším letopočtem, dále o více než 4000 inkunábulí, tedy knih vytištěných od vynálezu knihtisku do roku 1500 a přes 200.000 tisků z 16. až 18. století.
    V současné době se chystá rekonstrukce Klementina. Jeho součástí má být restaurace historických sálů i zásadnější přestavby, jedna z pěti variant opravy například navrhuje vybudovat na jednom z nádvoří depozitář. Původně chtěla NK skloubit přestavbu svého sídla se stavbou nové budovy, která by vyřešila kapacitní problémy. Projekt nové budovy je ale především z politických důvodů zatím mrtev. Knihovna proto chce rozšířit depozitář v Hostivaři, kam by měla být přemístěna část provozů a část depozitářů.
    NK již vypsala výběrové řízení na první etapu rekonstrukce Klementina. Hodnotu zakázky, kterou zveřejnila v informačním systému o veřejných zakázkách, vyčíslila na 400 milionů korun. Restaurovány za ně mají být mimo jiné Zrcadlová kaple, Barokní sál nebo Astronomická a Hodinová věž.
0 komentářů
přidat komentář