Jižní Město chce do nového územního plánu prosadit tramvaje

Zdroj
Tereza Měrtlová
Vložil
ČTK
16.06.2008 00:10
Praha

Praha - Radnice Jižního Města by ráda do připravovaného územního plánu prosadila nové tramvajové tratě. Koleje by podle radnice mohly vést ze Spořilova, Hostivaře a Písnice. ČTK to řekl vedoucí odboru územního rozvoje Prahy 11 Jan Kábrt. V novém územním plánu by se podle městské části měl také řešit rozvoj oblasti Trojmezí.
    "Jako zásadní podmínku pro zachování udržitelného rozvoje městské části požadujeme nové řešení obslužnosti území doplněním stávajícího systému veřejné hromadné dopravy o další," uvedl Kábrt. Nynější tramvajové trasy by podle radnice mohly být prodlouženy ze Spořilova nebo Hostivaře. Tramvaj by pak mohla jezdit ulicí Ke Stáčírně. Další možnost pak městská část vidí ze směru od Písnice, koleje by pak vedly Chilskou ulicí. Výhodou této varianty by byla vazba na plánované metro D.
    Tramvaj na Opatov by podle nedávné tiskové zprávy pražského magistrátu měla fungovat v roce 2013. Do sedmi let by pražské tramvaje měly podle plánů města jezdit po zhruba 32,4 kilometru nových tratí. V současnosti se staví pouze trať do Radlic, hotová by měla být do konce letošního roku.
    Za nejvýznamnější rozvojovou oblast, která zasahuje do Prahy 11, považuje radnice takzvané Trojmezí, jehož název vyjadřuje to, že leží v Praze 10, 11 a 15. "V návrhu zadání této změny je navrženo založení především významného městského parku zaměřeného na trávení volného času obyvatel okolních sídlišť," vysvětlil Kábrt. V Trojmezí by také měla být postavena nová čtvrť. Podmínkou ovšem je to, aby se vyřešila doprava v  této oblasti. Možnosti, jak připojit na území novou silnici, jsou ale omezené.
    Práčská ulice je zastavěná a ulice U Záběhlického zámku nemá kapacitu na to, aby se na ni mohla napojit další silnice. Nedostatek komunikací je právě důvod, proč se na pozemku už dávno něco nepostavilo. V blízkosti není metro ani železnice, jedinou možností je přivést k Botiči tramvajové koleje a automobily. Tramvaj může podle ředitele územního rozvoje Prahy 10 Kamila Kubiše vést ze Švehlovy ulice, ze Spořilova, nebo z obou míst.
    Veřejná infrastruktura a uspořádání by podle Kábrta mělo být územním plánem řešeno také v okolí stanice metra Roztyly, v okolí Türkovy ulice, mezi ulicemi Na Jelenách, Brněnská a Roztylská včetně křižovatek.
    Nové územní plány musí obce podle nového stavebního zákona vypracovat do roku 2012. Magistrát ale předpokládá, že nový území plán metropole bude hotov do roku 2010. Územní plány určují, jakým způsobem mohou být využity jednotlivé parcely.
0 komentářů
přidat komentář

Související články