Jehlička: Pokud nedostanu více peněz na kulturu, odstoupím

Vložil
ČTK
17.06.2007 22:10
Praha

Praha - Pokud by ministerstvo kultury nedostalo víc peněz do svého rozpočtu, jeho šéf Václav Jehlička (KDU-ČSL) by odstoupil z funkce. "Já jsem nepřišel jako ministr likvidátor," řekl dnes ministr kultury v Nedělní partii televize Prima. Jehlička ale věří, že peníze navíc do kultury získá.
    V návrhu rozpočtu na příští rok vláda počítá s výdaji na kulturu ve výši 6,7 miliardy korun, což je asi o 1,2 miliardy korun méně než v letošním roce. Pokud by sněmovna vládní návrh v této podobě přijala, mohla by být ohrožena realizace řady významných kulturních akcí v oblasti živého umění.
    Situaci v kultuře budou tento měsíc řešit vládní koaliční strany, sejde se koaliční devítka. Pokud Jehlička pro svůj resort nezíská víc peněz, chce z  ministerstva odejít, protože by tam prý už neměl co dělat. Připomněl, že při svém nástupu do vlády avizoval, že bude usilovat o více peněz pro svůj úřad.
    Jehličkův předchůdce Vítězslav Jandák (ČSSD) uvedl, že kultura je neustále odsouvána do pozadí. Soudí, že ODS by ministerstvo kultury nejraději zrušila. Jehlička to ale odmítl.
    Obavu z nedostatku peněz vyčleněných v  příštích letech na kulturu už vyjádřilo několik sdružení umělců a pracovníků v  oblasti kultury - Rada uměleckých obcí, Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů ČR, Iniciativa pro kulturu či Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR. Zkrácení rozpočtu na kulturu se obávají kvůli reformě veřejných financí.
0 komentářů
přidat komentář