Internetová encyklopedie Brna má již 18.000 hesel

Zdroj
Jan Tomandl
Vložil
ČTK
12.05.2009 14:45
Brno

Brno - Více než 18.000 hesel a 8000 obrazů už skupina nadšenců shromáždila v internetové Encyklopedii dějin města Brna. Projekt slaví v těchto dnech pětileté výročí. Brno je dosud jediným českým městem, které se může pyšnit vlastní internetovou encyklopedií, řekla dnes ČTK jedna z autorek Jitka Šibčíková. Hesel přibývá, nadšenci stále vkládají nové údaje z historie i  současnosti města.
    Encyklopedisté shromažďují údaje o brněnských ulicích a náměstích, pomnících a pamětních deskách, stavbách, archeologických lokalitách, událostech a samozřejmě osobnostech, jejichž život je spjat s Brnem. "Všechny tematické okruhy jsou propojeny, což umožňuje plynulý přechod mezi záznamy, například ze stránky dané osobnosti přímo k ulici, která je po ní pojmenována," uvedla Šibčíková.
    V encyklopedii lidé najdou holá fakta i  nejrůznější zajímavosti. Mohou se například dozvědět, jaká práva měly brněnské nevěstky ve 14. století, kdo provedl první dokumentovanou anatomickou pitvu na Moravě a odkdy jsou brněnské domy označeny čísly. Každý den se při vstupu na stránky zobrazuje kalendárium aktuálních výročí spojených s městem.
    Nejvíce lidí si prohlíží sekce věnované ulicím a událostem. Na stránky se nepřihlašují jen brněnští patrioti, ale také lidé z ciziny, například ze Slovenska, Německa, USA, Rakouska a Británie. "Zaznamenáváme vstupy třeba i z Iráku a Japonska. V případě zahraničních uživatelů se jedná nejen o naše krajany, ale i bývalé studenty některé z brněnských vysokých škol," uvedla Šibčíková.
    Všichni přispěvatelé encyklopedie pracují bez nároku na honorář. Jsou to většinou pracovníci různých kulturních a vzdělávacích institucí ve městě. Na technický provoz stránek nepravidelně přispívají například Muzeum města Brna a Ústav archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Nadšenci se netají tím, že jim v ještě větším tvůrčím rozletu brání nedostatek peněz.
    Internetová Encyklopedie dějin města Brna bude mít v  příštích letech také tištěnou "konkurenci". Zastupitelstvo letos v lednu schválilo patnáctimilionovou dotaci na zpracování sedmidílných knižních dějin města. Historikové na nich budou pracovat do roku 2018.
0 komentářů
přidat komentář