Horažďovice chystají stavbu domu pro seniory s 80 lůžky

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
15.02.2014 22:05
Horažďovice (Klatovsko) - Na přípravě nového domu pro seniory pracují Horažďovice na Klatovsku. Městu s 5500 obyvateli tento typ sociální služby zcela chybí a lidé musejí příbuzné umísťovat v zařízeních s volnou kapacitou vzdálených i sto kilometrů od Horažďovic. Radnice připravuje plány na dům s 80 lůžky, měl by stát u nemocnice následné péče, kterou vlastní kraj. Hotový by mohl být za tři roky. Město hodlá usilovat o dotaci. Pokud se to nepovede, je připraveno projekt za 80 až 100 milionů korun samo financovat a několik let splácet, řekl ČTK starosta Karel Zrůbek (ČSSD).
    V Horažďovicích jsou dva domy s pečovatelskou službou, což na pokrytí požadavků na tento typ služby stačí. Zcela tu ale chybí kompletní sociální a zdravotní péče pro lidi s vyššími přiznanými stupni podpory. "Ta kapacita tady není, ty nároky jsou pořád větší," řekl Zrůbek. Nový objekt bude mít 80 míst v maximálně dvoulůžkových pokojích, z toho 20 až 30 lůžek bude v oddělení se zvláštním režimem, tedy například pro pacienty s Alzheimerovou nemocí. Radnice s projektantem jedná o tom, že by v objektu byl prostor pro další rozvoj. Aby se dala kapacita v případě potřeby časem zvýšit na 100 až 120 lůžek bez zásadních stavebních úprav a bez vážného narušení chodu. "Zatím nevíme, jestli se to podaří," uvedl starosta.
    O stavbě podobného zařízení se v Horažďovicích mluví přes deset let. Existovala už i studie. Předěláváním projektu ale město podle Zrůbka propáslo nejštědřejší období v letech 2006 až 2010, kdy se podobné projekty díky dotacím EU stavěly.
    Díky tomu, že zařízení bude u krajské nemocnice následné péče, by mohlo využívat část jejích služeb. Přineslo by to provozní úspory a bylo by to oboustranně výhodné i pro nemocnici, míní starosta. V domě pro seniory se nebude například stavět kuchyň, protože jídla se budou brát z nemocnice. Senioři by také mohli zřejmě využívat nemocniční rehabilitaci.
    Pokud vše půjde dobře, město letos dokončí projekt a připraví výběrové řízení. Stavba by začala na konci příštího roku nebo na začátku roku 2016, klienty by dům přijímal poprvé v roce 2017, dodal Zrůbek.
0 komentářů
přidat komentář