Havlíčkův Brod se chystá zlepšit vzhled historického centra

Zdroj
Věra Stejskalová
Vložil
ČTK
11.04.2007 11:50
Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod - Havlíčkobrodská radnice se chystá zlepšit vzhled městského centra. Revitalizace se bude týkat historického Havlíčkova náměstí a jeho okolí, které v 70. letech minulého století zasáhla necitlivá přestavba. Letos by se odborníci měli shodnout na změnách v dopravě, úpravách zeleně či dlažby. Na projekt, jehož náklady se odhadují v desítkách milionů korun, se pak město pokusí získat dotace z EU. Novinářům to dnes řekl místostarosta Libor Honzárek.

    Honzárek uvedl, že se nebude jednat pouze o zlepšení vzhledu centra. Havlíčkovo náměstí vykazuje celou řadu vad. Voda z  okapů nyní teče po dlažbě a v zimě namrzá. Na kluzkou dlažbu si lidé stěžují léta. "Ve velmi špatném stavu je povrchová úprava komunikací a chodníků, inženýrské sítě. Celé podloží je třeba sanovat," přiblížil místostarosta. Pod náměstím se nacházejí středověké chodby a sklepy.
    Před několika lety si město nechalo vypracovat první studie. V letošním rozpočtu vyčlenilo půl milionu korun na dopracování vítězného návrhu. V příštím roce by měla být dokončena zbývající dokumentace, aby se město mohlo ucházet o příspěvek z Bruselu. Přípravy zřejmě povede odborná skupina, v níž budou zastoupeni architekti, úředníci, podnikatelé i občané.
    Honzárek očekává, že vznik projektu bude provázet živá diskuse, v tom také vidí možné úskalí. "Že nejen jednotliví podnikatelé budou hájit své zájmy, ale i jednotliví občané mají svůj názor na to, jak by náměstí mělo vypadat," vysvětlil.
    Ve středu města byla vyhlášena památková zóna. K historicky cenným domům na Havlíčkově náměstí se řadí Stará a Nová radnice, Havlíčkův dům, v němž bydlel novinář Karel Havlíček Borovský, či Stamicův dům, který kdysi obývala rodina hudebníka Jana Václava Stamice. K dominantám patří barokní morový sloup a kamenná kašna se sochou Tritóna.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Hlavně tam nechejte stromy!
Augustin
15.05.07 11:07
zobrazit všechny komentáře

Související články