Happening upozornil na potřebu bezbariérové dopravy v Praze

Zdroj
Alexandra Malachovská
Vložil
ČTK
02.06.2011 19:50
Praha

Praha - Maketa východu ze stanice metra dnes na náměstí Franze Kafky v Praze upozorňovala na nezbytnost bezbariérové úpravy stanic podzemní dráhy v centru města. Happeningovou akcí pod názvem Živý sen se handicapovaní lidé snažili upoutat pozornost na problémy při přepravě hromadnou dopravou. Symbolicky přestřihli pásku a připili si moštem na nový výtah, který by jim zpřístupnil alespoň východ z nedaleké stanice Staroměstská.

    "Je to snaha upozornit na stav v pražském metru. Několik stanic v centru města je pro mnoho lidi v současné době nepřístupných," řekl ČTK herec Jan Potměšil. Uvedl, že cesta metrem do centra Prahy je pro vozíčkáře mnohdy "hororová záležitost". "Je to o život. Není to nic příjemného pro vozíčkáře a ještě víc se za nás bojí kolemjedoucí lidé," zdůraznil.
    Akce se dnes zúčastnili také herec Jan Kašpar a moderátor Radek Musílek, který se pokusil o výstup z metra Staroměstská. "Trvalo to 45 minut," řekl. Přivolat "dobrého ducha" výtahu se účastníci akce snažili s bubeníkem ze skupiny The Tap Tap Markem Valentou.
    Pořadatelé akce upozornili, že letos byly v Praze bezbariérově zpřístupněny stanice Háje a Národní třída. Ve 23 stanicích pražského metra však stále nejsou výtahy, zatímco Vídeň má metro kompletně bezbariérové.
    Přístup pro handicapované lidí chybí také ve většině tramvají i autobusů. "Pouze třetina autobusů a deset procent tramvají umožňuje jízdu postiženým lidem," řekl ČTK Erik Čipera ze společnosti Asistence. Podle něj je třeba problém neustále připomínat. "Snažíme se vyburcovat pozornost, aby tento problém 'neusnul'," uvedl.
    Situace v Praze je zklamáním také pro lidí, kteří v hlavním městě hledají únik od problémů v místě, kde žijí. "Jsem z Olešnice u Chlumce nad Cidlinou. Tam to není nikde přizpůsobené, nikam se nepodívám. V Praze bych čekal, že to bude lepší," řekl ČTK mladý muž Jiří Zich. Byl prý zklamán, když se chtěl podívat na motorkářské závody ve Střešovicích. "Nikde tam nebyly přizpůsobeny nájezdy pro vozíčkáře. Kdyby mi lidé nepomohli, nedostal bych se tam. Byl jsem smutný, že lidé myslí jen na sebe," řekl.
    Primátor Bohuslav Svoboda letos přiznal, že "Praha má v oblasti bariér ve veřejné dopravě ohromný dluh". Podle pořadatelů by náprava měla pomoci nejen lidem se zdravotním postižením, ale i rodinám s malými dětmi.
0 komentářů
přidat komentář