Funkcionalistická perla Liberce se vrátila do původní podoby

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
01.12.2005 18:40
Ostrava

LIBEREC - Funkcionalistická perla architektury ve stotisícovém Liberci - obchodní dům Brouk + Babka v Pražské ulici, se po letech znovu zaskvěl ve své původní kráse. Zchátralý objekt, který od roku 1950 nesl název Jiskra, získala před třemi lety ústecká společnost Severocentrum. Do jeho rekonstrukce investovala 30 milionů korun. Oprava byla o to složitější, že dům je chráněnou památkou. ČTK to dnes řekl předseda představenstva firmy Severocentrum Martin Kollár.
    Obchodní dům Brouk + Babka byl postaven v roce 1936 podle návrhu pražského architekta Jana Gillara a patří k nejzajímavějším funkcionalistickým stavbám svého druhu v Česku. Na jeho rekonstrukci proto dohlíželi památkáři. "Museli jsme zachovat maximum původních konstrukcí a prvků, které mají nenahraditelnou hodnotu a vypovídají o architektuře své doby," řekl ČTK Pavel Hájek z liberecké stavební společnosti Havax, která opravu provedla.
    Zdařilou rekonstrukci dnes ocenil i architekt David Vávra, který zná obchodní dům i v jeho původní zdevastované podobě. Tak ho před několika lety představil ve svém televizním cyklu Šumná města. I když tehdy byl už dům zavřen, a tak ho architekt viděl jen zvenčí. "Jsem rád, že tehdy dohasínající Jiskra se znovu zrodila ve své původní kráse i se svým původním názvem Brouk + Babka," řekl dnes ČTK Vávra.
    Stavbaři při rekonstrukci zachovali původní podobu vstupní pasáže i čelního prosklení. V interiérech ale budovu doplnili o moderní technologie, jako klimatizaci a vzduchotechniku nebo tři nové výtahy. Stejně jako původní stavitelé před 70 lety použili v interiérech ušlechtilé materiály - sklo, dřevo a kov. "Podstatné vylepšení vidím v tom, že jsme objekt zpřístupnili invalidním spoluobčanům a všechna podlaží jsou bezbariérová," poznamenal Kollár. Vedle obchodů a kanceláří vznikly při přestavbě v posledním patře i dva byty, které ze svých teras nabízejí jedinečný výhled na Liberec.
0 komentářů
přidat komentář