Finanční krize dolehla na developerské projekty

Vložil
ČTK
14.12.2008 14:15
Praha

Praha - Globální finanční krize už zamávala s mnohými plány tuzemských developerů. Výstavba se kvůli krizi pravděpodobně nezastaví, ale firmy můžou jejich realizaci na čas odložit. Určitě však výstavba nebude po dobu trvání krize postupovat příliš rychle, vyplynulo z ankety ČTK mezi odborníky na realitní trh. Některé developerské projekty v Praze i regionech už investoři pozastavili.
    Experti se obecně shodují v tom, že doba výstavby se kvůli krizi protáhne. "Je velmi pravděpodobné, že většina těchto projektů bude odložena kvůli ekonomické krizi, a to hlavně kvůli problémům s financováním," řekl ČTK Stuart Bloomfield z poradenské firmy CB Richard Ellis.
    Banky developerům ztížily přístup k úvěrům, požadují po nich větší podíl vlastních zdrojů, stejně jako větší počet předem prodaných bytů nebo pronajatých kanceláří.
    "Podle posledních informací z bankovního sektoru je možné získat financování pouze na menší projekty v objemu do 150 až 200 milionů korun," řekl Jan Kovařínský z poradenské společnosti King Sturge. "U větších projektů v objemu nad 200 milionů korun se poskytování úvěrů ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku de facto zastavilo z důvodu nedostatku peněz na mezibankovním trhu," dodal.
    Dokládají to mnohé příklady z celé země. Například v centru Ostravy zůstane na místě budoucí Nové Karoliny na území bývalé koksovny staveniště na neurčito. Společnost Multi Development v polovině listopadu oznámila, že kvůli krizi dočasně pozastaví výstavbu bytových domů i  obchodně-zábavního centra. Stavební práce pokračují jen na budoucím administrativním objektu, a to díky spolupráci se společností Passerinvest Group.
    V Brně zase už půl roku stojí výstavba jednoho z největších domů v areálu Spielberk Office Center. Developerská společnost CTP Invest projekt odložila kvůli jiným investičně náročným aktivitám a plánuje ho znovu rozjet příští rok. Stavět se zatím nezačne ani v brněnských Černovicích.
    Příkladem dopadů krize je také zdržení výstavby komplexu složeného z  hotelu, bytů a administrativně-obchodního centra v Ústí nad Labem. Společnost Czech Property Investments (CPI) chtěla mít centrum původně hotové na jaře příštího roku, ale letos prozatím plánovanou výstavbu pozastavila.
    Ne vždy se ale projekty posouvají kvůli finanční krizi nebo nezájmu lidí o bydlení. Příčinou mohou být také průtahy při stavebním řízení.
    Například v Plzni se odkládá start pěti velkých bytových projektů kvůli změnám územních plánů a posunům v projednávání územních a stavebních povolení. Kvůli námitkám obyvatel na sídlišti Broumovská se zpožďuje i výstavba osmnáctipodlažního domu v Liberci.
    Patrný je také pokles poptávky po nových bytech. "Lidé jsou nejistí, více si vybírají. U standardních projektů musí developeři nabídnout něco navíc," řekla ředitelka plzeňské realitní kanceláře Pubec Michaela Džupinová. Vliv na zájem kupujících mají především lokalita, dopravní dostupnost, použité stavební materiály, architektonické zajímavosti a samozřejmě cena. "Je zřejmé, že době, kdy si Češi kupovali v podstatě jakoukoli novou nemovitost, definitivně odzvonilo. Nároky stoupají," potvrdil ředitel realitní kanceláře Petr Illetško.
0 komentářů
přidat komentář