Festival bude hledat a nabízet cesty zlepšení veřejného prostoru

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
10. 05. 12. 08:50


Praha - Nové cesty ke zkvalitnění veřejného prostoru a městského života bude v Praze hledat festival reSITE. Sejdou se na něm mezi 21. a 27. květnem architekti, zástupci samosprávy, investoři a program bude z velké části přístupný i veřejnosti. Hlavní událostí bude mezinárodní konference zaměřená na výměnu zkušeností zahraničních i domácích odborníků s rozvojem veřejných nábřeží.
    Festival má záštitu města Prahy a velvyslanectví USA, na organizaci se podílí vysoká škola architektury ARCHIP a Nadace Partnerství. Ředitelem a iniciátorem festivalu je americký architekt Martin Barry, který od loňského srpna působí na pražské ČVUT a který dnes program festivalu představil novinářům.
    V rámci festivalu se bude konat sympozium Culburb věnované širšímu projektu zaměřenému na rozvoj komunitního života na předměstích. Konference reSITE se uskuteční 24. a 25. května ve Veletržním paláci. Mezi jejími hosty jsou dánský urbanista Jan Gehl, který spolupracoval na koncepcích rozvoje s řadou měst v Evropě, Severní Americe a Asii. Na festivalu promluví i Craig Dykers z norské architektonické kanceláře Snohetta, který je zodpovědný za renovaci newyorského náměstí Times Square.
    Veřejnost se o festivalu dozví především prostřednictvím nafukovacího pavilonu, který by měl vyrůst na piazzettě Národního divadla. Organizátoři shánějí přes stránku www.kickstarter.com peníze na úhradu jeho provozu. Kampaň končí 14. května a je potřeba do konečných 6000 dolarů získat ještě 600 dolarů (asi 12.000 Kč).
    V pavilonu by se kromě besed a workshopů měla konat výstava nejlepších prací z mezinárodní soutěže, kterou vyhlásil festival se školou ARCHIP a která hledá náměty na proměnu vltavského nábřeží v Praze. Podle pořadatelů se přihlásily stovky ateliérů.
    Na festivalu bude mít premiéru film Urbanized Garyho Hustwita, který rozebírá urbanistické projekty ve 12 městech z celé Evropy. Program festivalu je na stránce www.resite.cz.
0 komentářů
přidat komentář

Související články