Erbenova vyhlídka v Ústí bude dostavěna v historickém rázu

Vložil
ČTK
06.05.2006 09:25
Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - Erbenova vyhlídka v Ústí nad Labem bude dostavěna v historickém rázu. Bude podobná té, která na kamenném základu stála na konci 19. století. Na dostavbu má obvodní radnice Severní Terasa připraveny dva miliony korun. ČTK to dnes řekl starosta Jiří Brodský.

Stavební ruch začne v okolí vyhlídky nad městem zřejmě v polovině července. První návštěvníci by mohli vystoupat na rozhlednu na konci září.
Původně měla být přístavba hotová loni, ale spory o její podobu stavbu oddálily. Historická varianta byla finančně náročnější než moderní, proto radní nejprve zvolili modernější a levnější verzi. Otevřená moderní přístavba měla stát 600.000 korun, historizující dva miliony korun. Proti vedení obvodu se ale postavil Klub českých turistů, který prosazoval historický vzhled. Příslib dotace od magistrátu pak názor obvodní radnice změnil.
Zastupitelé se tedy rozhodli pro historizující kamennou nástavbu s dřevěnou stříškou. Cena díla bude známa po skončení výběrového řízení na zhotovitele stavby, což by podle Brodského mělo být v polovině května.
Radnice nyní čeká na stavební povolení. Dělníci by měli začít na vyhlídce pracovat v polovině července. Při otevření na konci září chce obvod představit i novou vlajku, která by měla viset na opravené vyhlídce.
Rozhledna, která stojí nad městem od roku 1889, měla původně kamennou spodní část. Na ní byla dřevěná konstrukce. Dvakrát ji shodil vítr a jednou vyhořela. V roce 1933 ji obnovili ústečtí turisté. Na počest svého někdejšího předsedy Alexandra Erbena ji pojmenovali jeho jménem. Z  rozhledny do dneška zbyla opět jen zděná, osmimetrová spodní část. Po plánované dostavbě by se vyhlídka zvýšila na téměř 15 metrů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články