ECE v Liberci stavět nebude, pozemek zřejmě prodá

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
04.07.2010 11:35
Liberec - Společnost ECE Projektmanage- ment v Liberci stavět nebude. Pozemek, kde měla stát nákupní Galerie Liberec, ale zatím neprodá. Počká na výsledek arbitráže, kterou kvůli stavbě vede se státem. Dříve než za půldruhého roku to ale zřejmě nebude, řekl jednatel společnosti Josef Tobek. Do Liberce přijel vyhodnotit soutěž, kterou ECE vypsala pro studenty architektury Technické univerzity v Liberci. Navrhnout měli právě využití staveniště, které už přes dva roky leží ladem.
    "My už tady ale nic realizovat nebudeme, specializujeme se na nákupní centra, jeho výstavba v  Liberci by už ale neměla smysl," vysvětlil Tobek. Galerie Liberec měla vyrůst v  lokalitě Perštýn v blízkosti terminálu městské dopravy a podle původního plánu měl být obchod otevřen na konci roku 2009 nebo na počátku letošního. Termín otevření se ale několikrát posunul kvůli průtahům ve správních řízeních. Stavbu nakonec ECE zastavila a zažalovala Českou republiku o náhradu škody zhruba 1,8 miliardy korun (70 milionů eur).
    Nákupní galerie měla stát přes ulici proti Obchodnímu centru Forum. Projekt za zhruba 100 milionů eur (zhruba 2,5 miliardy Kč) měl mimo jiné vyřešit i dopravu v této části města. Kruhový objezd v blízkosti centra, který je už dnes na hranici propustnosti, měla nahradit světelně řízená křižovatka. Pětipodlažní objekt měl být zapuštěn do svahu a na jeho střeše plánovali architekti park. Nabídnout měl 35.000 metrů čtverečních obchodních ploch a parkoviště pro 850 aut. Místo toho tam dnes zeje jen obrovská stavební jáma.
    Přestože ECE stavět nehodlá, rozhodlo se ve spolupráci s  libereckou univerzitou vypsat soutěž pro adepty architektury. "Předmětem soutěže byl návrh stavby nebo celého souboru, který by ukázal možná nová využití lokality," řekl Tobek. Projekty by podle něj měly navazovat na to, co už město nabízí, a vhodně to doplnit. "Projekt by měl být také realizovatelný, přestože se zřejmě autoři jeho uskutečnění nikdy nedočkají," dodal. Na vítěze soutěže čeká 60.000 korun, oceněny budou i další dvě práce. Soutěže se zúčastnilo sedm studentů. Vítěze vyhlásí porota až na podzim.
    Fakulta umění a architektury je druhou nejmladší fakultou Technické univerzity v Liberci. Založena byla v roce 1994. Podle proděkana fakulty Jiřího Suchomela podobných soutěží pro studenty přibývá. "V posledních letech jsou tak dvě ročně," řekl Suchomel. V minulosti tak studenti navrhovali třeba nový hotel u  přehradní nádrže Souš v Jizerských horách, rozhlednu, která by se měla postavit u Osečné na Liberecku nebo třeba památník obětem holokaustu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články