Drahá měď začíná nutit stavitele domů k úsporám

Vložil
ČTK
23.05.2006 10:40
Praha

Praha - Obrovský nárůst cen mědi na světových trzích v  posledních měsících se začíná projevovat u tuzemských spotřebitelů, především ve stavebnictví. Odborníci očekávají, že významná část stavitelů letos měď vymění za levnější alternativy, zjistila ČTK.

"V oblasti stavebnictví očekáváme, že nám letos kvůli vysokým cenám klesne odbyt až o třetinu," řekl obchodní ředitel firmy Měď Povrly Tomáš Řehoř. Ta je dominantním českým výrobcem válcovaných materiálů z tohoto kovu a od začátku roku se její ceny zvedly přibližně o 40 procent.
Produkce Mědi Povrly se z více než poloviny orientuje právě na stavebnictví a podnik chce podle Řehoře vyrovnat pokles tuzemského zájmu vývozem. "Více se zaměříme na oblast průmyslu a na země s vyšší kupní silou obyvatelstva," uvedl Řehoř.
Právě v ostatních odvětvích, jako jsou elektrotechnika či automobilový průmysl, je pokles zájmu menší a pomalejší, protože se za měď jen těžko hledá levnější náhrada. "Vysoké ceny zejména mědi a stříbra jsou pro nás velmi nepříjemné, ale významný dopad do cen našich výrobků zatím nemají," informovala Martina Herkusová z elektrotechnické firmy ABB.
Generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek potvrdil, že lidé u drobnějších staveb, jako jsou rodinné domy, začali přecházet na levnější materiály, například plasty. "Kdo počítá každou korunu, tomu se tento přístup rozhodně vyplatí. U hotových velkých projektů ale tato situace zatím nenastala," sdělil Mašek. Měď se používá hlavně u výroby okapů a střech.
Jeho slova potvrzuje i šéf stavební a developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. Podle něj mohou nové byty v souvislosti s růstem cen mědi podražit maximálně o procento. "Elektrické rozvody tu nemají takový podíl na finální ceně. Horší to bude u rodinných domů, tam mohou náklady stoupnout o  desetitisíce korun," doplnil Korec.
Cena mědi na světových trzích se od začátku letošního roku více než zdvojnásobila až na 8800 dolarů za tunu. V  uplynulých dnech však začala klesat a dnes se přiblížila hranici 7200 dolarů.
0 komentářů
přidat komentář