Do konkurzu na šéfa NG se asi hlásí i Milan Knížák

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
08.04.2010 21:25
Praha

Praha - O místo ředitele Národní galerie v Praze (NG) se pravděpodobně hlásí i její současný šéf Milan Knížák. ČTK to zjistila z několika zdrojů informovaných o výběrovém řízení vypsaném ministerstvem kultury. Knížák galerii vede od roku 1999. Do konkurzu se přihlásilo celkem osm lidí, jednoho ministerstvo vyřadilo pro nesplnění formálních podmínek.
    Ministerstvo nechce jména uchazečů komentovat, členové výběrové komise dostali jen jejich materiály bez osobních údajů a s odstraněným podpisem. Případnou Knížákovu účast v konkurzu nechce komentovat ani NG, sám ředitel je v zahraničí, řekla ČTK mluvčí NG Petra Jungwirthová.
    Uchazeči o místo ředitele měli zaslat svůj projekt, jak NG vést, a motivační dopis. Součástí jednoho z nich je podle informací ČTK i informace, že zájemce od roku 1999 NG vedl. Takovým člověkem je pouze Milan Knížák.
    Již dříve bylo známé, že do výběrového řízení se přihlásili tři z pěti osobností, které ministerstvo k účasti v konkurzu vyzvalo dopisem. Jsou jimi ředitel Sbírky starého umění NG Vít Vlnas, jeho předchůdce Jiří Fajt a ředitel Moravské galerie Brno Marek Pokorný. Ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma a rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové Pavel Liška se nepřihlásili.
    Podle dnešních Lidových novin jsou dalšími kandidáty kurátor Českého muzea výtvarných umění (dnes Galerie Středočeského kraje) Richard Drury, galeristka Monika Burian, Nicole Šťávová z aukční síně Christie’s, která je dcerou kontroverzního podnikatele Josefa Šťávy, a kulturní pracovnice ministerstva zahraničí Vilma Anýžová. Burian i Drury dnes ČTK svou účast v konkurzu potvrdili.
    Šťávová byla podle zjištění ČTK z konkurzu vyřazena z formálních důvodů a Anýžová, která je nyní vedoucí kulturní sekce českého velvyslanectví ve Washingtonu, dnes ČTK řekla, že se do konkurzu nehlásila. Její jméno zaznělo v únoru při jednání širšího grémia na ministerstvu kultury v dlouhém seznamu lidí, kteří by měli být v souvislosti s výběrovým řízením osloveni. "Poděkovala jsem za projevenou důvěru, ale svoje zkušenosti bych ráda dál uplatňovala v rámci ministerstva zahraničí, proto jsem ani žádnou přihlášku do výběrového řízení neposílala," uvedla.
    Výběrová komise se sejde 14. dubna. Komise může ministrovi doporučit jednoho kandidáta, pořadí více kandidátů, nebo nemusí doporučit žádného.
    Ministr kultury Václav Riedlbauch by chtěl nového ředitele NG vybrat ještě do květnových voleb. Kdy by se nový ředitel mohl funkce ujmout, není zatím zřejmé. Knížák opakovaně uvedl, že by rád v čele NG zůstal ještě do konce příštího roku. Také Riedlbauch hovoří o nutnosti zachovat kontinuitu instituce; termín nástupu Knížákova následníka neuvedl.
    Komisi sestavovalo ministerstvo se skupinou odborníků vzniklou pro tento účel. Experti navrhli devět jmen, z toho třetinu tvořili zahraniční odborníci. Ministerstvo ale pak zveřejnilo seznam 12 členů. Poměr českých a zahraničních expertů zůstal zachován, ale v komisi přibyli tři lidé - ředitel sbírky moderního a současného umění NG Tomáš Vlček, člen vědecké rady NG Václav Pavlíček a ředitel galerie Albertina ve Vídni Klaus Albrecht Schröder; dva z  nich jsou přitom s NG spojeni. Komisi by měl předsedat děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík.
8 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
podpora
Zuzana Fučíková
17.04.10 11:11
Pseudopetr
Jan Pavel
19.04.10 01:07
intelekt
petr
21.04.10 10:24
Pravda?
Jan Pavel
22.04.10 09:53
zobrazit všechny komentáře

Související články