D3 z Veselí k Č. Budějovicích asi bude pilotním projektem PPP

Vložil
ČTK
16.07.2009 15:25
České Budějovice

České Budějovice - Pětatřicetikilometrový úsek dálnice D3 z Veselí nad Lužnicí do Úsilného u Českých Budějovic zřejmě bude pilotním projektem financovaným formou partnerství veřejného a soukromého sektoru. Novinářům to dnes řekl ministr dopravy Gustáv Slamečka. Všechny připravované dálniční projekty Public Private Partnership (PPP) dosud skončily nezdarem. V době krize podle Slamečky investorům komplikuje situaci legislativa kolem vyvlastňování.

    "Několikrát jsme avizovali, a já to znovu potvrzuji, že pokud nebude přijatá změna legislativy směrem k vyvlastňování, tedy že bude oddělené plnění od možnosti stavění, tak my bohužel budeme muset projekt znovu zastavit, protože tam není možné pokračovat," uvedl Slamečka. Novela zákona o vyvlastnění má mimo jiné zrušit odkladný účinek soudu na začátek stavby.
    Původní projekt navržený vládou navrhoval stavbu od Veselí nad Lužnicí po státní hranici a údržbu současných úseků na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje. "My dnes jsme na základě toho, jak se vyvíjí finanční trh, a na základě přípravy těchto projektů dospěli k tomu, že budeme muset projekt rozčlenit na menší úseky," uvedl Slamečka. Nyní chce předložit vládě úsek z Veselí do Úsilného, který je nejlépe připravený. Už na podzim by o stavbu mohli začít soutěžit investoři.
    "Projekt PPP, jak byl připravován, měl asi 70 kilometrů. V současné chvíli, co by mělo jít do vlády jako priorita ministerstva dopravy, má 35 kilometrů," uvedl ředitl českobudějovické správy Ředitelství silnic a dálnic Josef Pešl. Stavba úseku by si vyžádala asi 14 miliard korun.
    Dalším úsekem by mohla být část kolem Českých Budějovic, která by vytvořila obchvat města. "Z pohledu Budějovic se nám zdá být důležitější co nejrychleji postavit dálniční obchvat města České Budějovice. To znamená ten úsek od Úsilného po křižovatku Krasejovka," uvedl primátor Juraj Thoma. Doplnil, že ale jako pilotní projekt musí být vybrán úsek, který je po majetkové i projekční stránce připraven nejlépe. I obce kolem krajského města už ale podle něj nalezly shodu, kudy trasu dálnice vést.
    Celá plánovaná trasa D3 z Prahy do Českých Budějovic a navazující silnice R3 na hranice s Rakouskem měří přibližně 171,4 kilometru. Náklady na její vybudování se odhadují na 80 miliard korun. Dálnice se po svém dokončení stane součástí sítě evropských dopravních koridorů, konkrétně mezinárodního tahu E55, který vede ze Skandinávie přes Německo, Česko, Rakousko a Itálii do Řecka.
0 komentářů
přidat komentář