Chrám sv. Víta získá nové zvony a možná i varhany

Vložil
ČTK
20.04.2011 21:25
Praha

Praha - Katedrála sv. Víta možná získá nové zvony. Ke čtyřem stávajícím by chtěli správci chrámu znovu přidat tři další zvony, které zmizely za první světové války. Pořízení zvonů přijde zhruba na 1,6 milionu korun, na hledání sponzorů se podílí pražský magistrát, Hrad a pedagogové ČVUT. Novinářům to dnes řekl arcibiskup Dominik Duka. Plánem do budoucna je pořídit také nové varhany a chrám více otevřít veřejnosti. Už teď chrám zve na výstavy, koncerty a varhaní festival.
    V katedrále jsou dnes čtyři funkční zvony - Jan, Josef, Václav a Zikmund. Další tři, které se jmenovaly Dominik, Mária a Ježíš, byly zničeny za první světové války. Největší z nich byl Dominik, který vážil přes jednu tunu. Jeho výroba bude také nejdražší, přijde zhruba na milion korun. Sponzory na tento zvon přislíbil najít magistrát. Ke zvonu Mária, který bude stát přes 260.000 korun, se přihlásil Hrad, profesoři ČVUT pak budou hledat sponzory pro zvon Ježíš, který bude stát asi 178.000 korun. Dalších téměř 100.000 korun bude vyžadovat montáž zvonů.
    Život v katedrále se obnovuje díky dohodě, kterou loni v květnu uzavřel Duka s prezidentem Václavem Klausem. Domluvili se na společné správě chrámu a ukončili dlouholetý soudní spor o určení vlastnictví katedrály.
    K výkonu společné správy o katedrálu vznikla rada držitelů klíčů od korunní komory. Jejími členy jsou mimo jiné prezident Klaus, premiér Petr Nečas, arcibiskup Duka či primátor Bohuslav Svoboda. Právě tito držitelé klíčů se domlouvají na plánech a projektech, které se týkají budoucnosti katedrály, tedy oprav, nákupu nových varhan a podobně.
    Zástupci chrámu dnes představili také nové webové stránky www.katedralasvatehovita.cz. Lidé tam najdou seznam mší, výstav a koncertů, ale i informace o historii katedrály a fotogalerii.
    Duka, který se stal pražským arcibiskupem loni v dubnu, míní, že katedrála je důležitá pro věřící, ale zároveň je významným symbolickým místem celého českého národa. Jako taková by proto neměla být důvodem svárů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články