České dědictví UNESCO chce nadstandardní péči o památky

Vložil
ČTK
11.04.2008 16:45
Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou - České sdružení UNESCO chce mezi poslanci prosadit nadstandardní péči o památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Už před 16 roky byla na seznam zapsána první tři historická jádra českých měst, teprve letos ministerstvo kultury pro "unescové" památky vyhlásilo speciální program a vyčlenilo na něj 18 milionů korun. Grant je první vlaštovkou, ministerstvo by ale pro ně mělo mít peníze stabilně ve svém rozpočtu, tak jako řada evropských zemí, řekl ČTK po dnešní valné hromadě sdružení jeho předseda a starosta Žďáru nad Sázavou Jaromír Brychta (ODS).

    "Památky UNESCO jsou výkladní skříní památkové péče každé země, a tak by se o ně stát měl adekvátně starat," zdůraznil Brychta. Zatímco kraj Vysočina jako jediný od roku 2001 dává Telči, Třebíči a Žďáru nad Sázavou na obnovu a propagaci památek UNESCO po milionu korun, ministerstvo kultury by podle něj mohlo mít pro všech 12 českých měst s památkami UNESCO v rozpočtu automaticky vyčleněn alespoň desetinásobek, tedy 120 milionů.
    Každé město si teď musí peníze vybojovat, konstatoval. Třeba žďárská poslankyně Miroslava Němcová (ODS) loni "z dělení medvěda utrhla" deset milionů pro obnovu interiéru kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. "Ministerstvo na obnovu posílalo ročně 800.000 až 900.000 korun a pronájem lešení stál čtvrt milionu, takže jim zbylo na opravu vždycky jen půl milionu. Takovým tempem by se to dělalo ještě deset let," poukázal Brychta. Město na propagaci a obnovu státní památky vynakládá zhruba pět milionů ročně.
    Jak vyplývá z loňské bilance a letošního plánu, sdružení se vedle lobbingu věnuje především společné propagaci, osvětě a vzdělávání. "Letos v březnu jsme například dokončovali projekt Vítejte v ČR - zemi památek UNESCO. To byl projekt za přibližně 13 milionů korun zaměřený na propagaci a marketink," řekla ČTK ředitelka sdružení Michaela Severová. Pokud jde o investiční záležitosti, tak jednotlivá členská města sama vypracovávají projekty, aktuálně do Integrovaného operačního programu. V seznamu, který už Brusel schválil, je několik památek UNESCO z ČR; do každé by do roku 2013 měly jít investice v řádech stovek milionů korun, shrnula ředitelka.
    České sdružení UNESCO je dobrovolný svazek obcí a měst ČR, na jejichž území se nachází památka zapsaná na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Vznikl v roce 2001.
0 komentářů
přidat komentář