Brno vilu Tugendhat potomkům původních majitelů nyní nevydá

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
20.03.2007 18:55
Brno

Brno - Funkcionalistickou vilu Tugendhat Brno potomkům původních majitelů dobrovolně nevydá. Brněnští zastupitelé dnes rozhodli, že nesouhlasí s jejím bezúplatným převodem, protože pro něj údajně nejsou splněny zákonné podmínky. Zastupitelé sice původně uznali nárok rodiny na vrácení vily a schválili, že město by ji mělo převést na stát a ten pak dědicům vydat. Stát však památku převzít odmítnul. Dnes proto zastupitelé své dřívější rozhodnutí revidovali. Právník sourozenců Tugendhatových s rozhodnutím nesouhlasí a připustil, že potomci budou vilu vymáhat soudně.
    Právní zástupce sourozenců Tugendhatových Augustin Kohoutek s dnešním rozhodnutím zastupitelů nesouhlasí. Domnívá se, že žádost rodiny byla podána v souladu se zákonem. "Jak obec, tak stát propásly možnost napravit jednu z největších majetkových křivd, která se odehrála během holokaustu," uvedl Kohoutek.
    Rozhodnutí zastupitelstva se opírá o právní výklad, že vilu a pozemky, které ji obklopují, nelze považovat za umělecké dílo. Právě umělecká díla lze původním vlastníkům vracet na základě zákona o zmírnění některých křivd způsobených holokaustem, na který se Tugendhatovi v žádosti odvolávají. Podle tohoto zákona může však bezplatně převádět majetek Česká republika, nikoli obce. A vila byla v roce 2000, kdy zákon začal být účinný, v majetku Brna.
    V úvahu podle městské rady nepřipadá ani možnost, že by Brno potomkům původních majitelů vilu zapsanou na seznamu kulturního dědictví UNESCO darovalo. Při převodu památky do zahraničních rukou by muselo zaplatit státu darovací daň ve výši 40 procent z  hodnoty daru. Patrně by šlo o stovky milionů korun. Vedení Brna navíc tvrdí, že by se případné vrácení mohlo stát precedentem a na město by mohly obracet jiné židovské rodiny, jimž byl v minulosti majetek zabaven.
    Právník Kohoutek nyní městu navrhne jiné způsoby, jak by mohli Tugendhatovi dostat majetek zpět, aniž by Brno muselo platit vysokou darovací daň. Jednou z možností by byl vklad vily do obchodní společnosti, který je osvobozený od darovací daně za předpokladu, že by v ní město zůstalo nejméně pět let. Kdyby Tugendhatovi měli ve společnosti majoritu, byla by jim vila de facto vrácena, řekl Kohoutek.
    Možnost, že by nyní město jednalo s dědici o jiných způsobech vrácení, dnes někteří zastupitelé podpořili. Pro vrácení památky byli hlavně zastupitelé z opoziční ODS. Primátor Roman Onderka (ČSSD) to však v rozhovoru s novináři odmítnul; podle něj dnes zastupitelé schválili definitivní řešení. Onderka dodal, že je připraven se s Tugendhatovými sejít a vše jim vysvětlit. Chce také udělat kroky nutné k tomu, aby co nejdřív začala oprava památky.
    Slibu, že Brno vzácný dům urychleně opraví, však dědicové nevěří; podle Kohoutka na to město mělo 16 let a dům přesto stále chátrá. Když další jednání s městem o  navrácení památky zkrachuje, jsou Tugendhatovi rozhodnuti obrátit se na soud, dodal.
    Tugendhatovi o vrácení domu požádali až v prosinci 2006. Po několikatýdenním vyjednávání uložilo 30. ledna 2007 brněnské zastupitelstvo radním, aby město vilu vydalo dědicům původních majitelů prostřednictvím státu. Mezitím ale Tugendhatovi prodali v dražbě sochu, která byla původně součástí vybavení vily. Někteří brněnští zastupitelé se pak začali obávat, že rodina by mohla prodat i vrácenou vilu.
    Vila Tugendhat patří mezi jedinečné příklady meziválečné funkcionalistické architektury. Vyprojektoval ji v roce 1928 německý architekt Ludwig Mies van der Rohe (1886 až 1969), který je považován za otce moderní architektury 20. století. Vila určila nová měřítka moderního bydlení; prosklený hlavní obytný prostor se zimní zahradou je jen náznakově dělen volným stěnami - architekt v něm vdechl život myšlence obyvatelného kontinuálního prostoru. Objekt měl i originální vybavení, řešení koupelen, záchodů a topných těles.
    Dům vlastní Brno a spravuje ho Muzeum města Brna, které hlavní obytný prostor vybavilo replikami původního mobiliáře. V roce 2001 byla vila Tugendhat zapsána na seznam UNESCO jako jediná památka moderní architektury v Česku. Muzeum nyní chystá náročnou rekonstrukci objektu i  staticky narušených základů.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
...
anais
21.03.07 10:47
zobrazit všechny komentáře

Související články