Brno pošle žádost o evropské dotace na opravu vily Tugendhat

Vložil
ČTK
05.08.2009 12:20
Brno

Brno - Z brněnské radnice odejde tento týden žádost o evropské peníze na zrestaurování vily Tugendhat. Radnice dosud s jejím podáním otálela, čekala na vytvoření zadávacích podmínek pro výběr stavební firmy. Je třeba je k  žádosti přiložit. Podání žádosti sice opravu mírně zdrží, podle radních však odůvodněně. "Přijít o 100 milionů korun by určitě bylo velice nesprávné," řekl dnes novinářům primátorův náměstek Ladislav Macek (ČSSD). Náklady na opravu se odhadují na 160 milionů korun.
    Podle Macka se ministerstvo kultury, kam žádost směřuje, bude moci k dokumentům vyjádřit. Město pak nejpozději začátkem září vypíše výběrové řízení na stavební firmu. "Budu rád, když tam bude co největší zájem odborných firem, které umí tyto práce udělat dobře, a když v  průběhu řízení nebude nikdo z osobních důvodů škodit," řekl Macek. Náměstek se obává, že by se lidé nespokojení s průběhem plánování památkové obnovy vily mohli odvolávat. Vše by se tak ještě víc zdrželo.
    Oprava vily se plánuje léta a kvůli neustálému oddalování památkáři letos stanovili městu lhůty, do kdy musí být jednotlivé části stavby opraveny. První termíny vyprší příští rok. Za nedodržení termínů mohou památkáři město postihnout. Podle Macka na to snad nedojde.
    "Není se čeho bát. Já si myslím, že po tom všem, co prošlo kolem vily Tugendhat za posledního dva a půl roku a co bylo způsobené tím od prvopočátku nešťastným výběrovým řízením, dneska je vidět, že má ta rekonstrukce svůj směr," uvedl. Když podle něj památkáři budou vidět jasný posun v opravách, sankce snad nevyužijí. "Pokud se oprava střechy zdrží o týden, o měsíc, nemyslím si, že by to bylo tak zásadní, že by se to muselo řešit nějakým správním řízením," dodal.
    Vila byla jako jediná česká stavba moderního umění zapsaná na seznam kulturního dědictví UNESCO v roce 2001 a od té doby se v Brně mluví o nutném zrestaurování. Vše zdržely zejména dohady kolem výběrového řízení na projektanta obnovy, které bylo později zrušeno. Kvůli prodlevám žádali také vilu zpět potomci původních majitelů. Zastupitelstvo to odmítlo.
0 komentářů
přidat komentář

Související články