Brno chce přestavět internát na bytové buňky pro seniory

Vložil
ČTK
07.04.2010 11:10
Domov pro seniory v Brně-Tuřanech, realizace 2009
autor: Architektonická kancelář Ing. arch. Radko Květ
Brno - Starý internát pro středoškoláky v Brně-Kohoutovicích plánuje brněnská radnice přestavět na speciální bydlení pro seniory. Starší lidé by v objektu měli bydlet v jakýchsi privátech - každý obyvatel by měl vlastní pokoj a sociální zařízení, zatímco kuchyň a halu by sdílel s ostatními několika lidmi. Seniorské bydlení takto funguje ve Vídni. V Brně by se jednalo o první takovou stavbu, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).
    Podle Rychnovského nabízí podobný typ seniorského bydlení několik výhod. Lidé nežijí osaměle, ale zároveň mají soukromí, kdykoliv po něm zatouží. V přízemí objektu by podle náměstka mohla také fungovat pečovatelská služba, kde by si lidé mohli objednat například návštěvy pečovatele, dovoz obědů či nákupů. Služba by zároveň sloužila celému okolnímu sídlišti.
    Přestavba domova mládeže Juventus ve Stamicově ulici přijde na 45 milionů korun. Uvnitř by mělo vzniknout 87 malometrážních bytů nebo právě seniorských bytových buněk. Dispozici budou projektanti teprve plánovat.
    Podle Rychnovského je internát pro středoškoláky nyní v Brně nadbytečný. "V posledních deseti letech výrazně ubylo zájemců o ubytování, dům je poloprázdný a pro nás jako město zbytný. Současně víme, že máme velkou potřebu sociálních bytů," uvedl.
    Část objektu by se podle něj mohla využít na sociální bydlení například pro matky s dětmi, které musejí obvykle po ročním pobytu opustit azylové zařízení. Budoucí rozvržení budovy radnice naplánuje i s městskou částí Kohoutovice. Podle primátorova náměstka Olivera Pospíšila (ČSSD) možná bude místní radnice preferovat seniorské využití budovy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články