Brněnský dům umění čeká letos rozsáhlá rekonstrukce

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
29.01.2007 10:15
Brno

Brno - Dům umění města Brna čeká letos rozsáhlá rekonstrukce, která přijde na bezmála 25 milionů korun. Objekt proto bude v létě na čtyři měsíce uzavřen a nabídne tak pouze tři větší výstavy, řekla dnes ČTK jeho pracovnice Jitka Vitásková. V domě umění se přitom ročně koná až 30 výstav a bezmála 150 dalších akcí - zejména besed a koncertů.

    Budova stojí na Malinovského náměstí v centru Brna a je ve špatném technickém stavu. Problémem výstavních sálů v prvním poschodí jsou jejich prosklené stropy. V parných dnech se pravidelně mění doslova v saunu, v níž jsou ohroženy vystavené exponáty. Naopak v zimě nelze sály dostatečně vytopit.
    Problémem je i špatná tepelná izolace objektu, vlhkost v jeho suterénu, zničená fasáda či opadávající omítka. O té ví své také výtvarník Vladimír Kokolia. V roce 2004 v době střídání mrazů a oteplení na sklonku zimy mu kus padající omítky způsobil tržnou ránu na hlavě. Objekt navštíví ročně 90.000 milovníků umění.
    Prvním velkým projektem, jimž se dům umění letos prezentuje, je výstava Aktivní konstelace zahrnující výtvarná díla 40 autorů, kteří se zaměřují na ztvárnění pohybu a prostoru.
    V tomto roce se mohou milovníci umění ještě těšit v květnu na interaktivní zvukově vizuální expozici výtvarníka Petra Nikla. Po rekonstrukci se dům umění představí listopadovou výstavou zaměřenou na rakouské umění. Prezentovat bude díla zapůjčená ze sbírek vídeňského městského muzea.
0 komentářů
přidat komentář