Brněnské letiště v Tuřanech má ode dneška novou odbavovací halu

Zdroj
Dan Petrucha
Vložil
ČTK
18.09.2006 20:50
Brno

Brno - Brněnské letiště v Tuřanech dnes otevřelo novou odbavovací halu, která zvýší přepravní kapacitu letiště. Nová hala splňuje přísná bezpečnostní opatření, odpovídá takzvané schengenské úmluvě a ve špičce zvládne odbavit až 1000 cestujících na odletu za hodinu. Do nového terminálu vstoupil jako první prezident Václav Klaus, který do Brna přiletěl na zahájení strojírenského veletrhu.

    Prezidentovi se nová hala velmi líbila a zástupcům kraje i města Brna prozradil, že Brno je nyní vážným kandidátem na pořádání setkání prezidentů 18 států středoevropské iniciativy, které by se mělo příští rok konat v Česku. "V užším výběru jsou celkem tři místa v republice, ale teď, když vidím tu krásnou letištní halu, tak myslím, že Brno má velkou šanci pořadatelství setkání získat," řekl dnes novinářům při slavnostním otevření letiště.
    Stavba nového terminálu začala téměř přesně před rokem, 19. září minulého roku. Nynější odbavovací hala již nevyhovuje současným nárokům, letiště loni odbavilo 315.000 cestujících a letos se očekává hranice 400.000, což je asi třikrát více než před dvěma lety. V roce 2005 se v Brně po několika letech obnovil pravidelný letecký provoz a vznikly tři pravidelné linky do Mnichova, Prahy a Londýna. Podle hejtmana Stanislava Juránka nyní kraj vyjednává o dalších šesti až sedmi linkách do Ruska a na jih Evropy.
    Díky novému terminálu bude mít brněnské letiště od ledna příštího roku postavení mezinárodního letiště Evropské unie. Kromě zpřísněných bezpečnostních opatření, která jsou důsledkem teroristických hrozeb a útoků, objekt odpovídá i takzvané schengenské úmluvě. Odbavovací haly pro cestující budou rozděleny do dvou režimů odbavování - pro občany zemí EU a pro ostatní cizince.
    Majitelem letiště v Brně-Tuřanech je Jihomoravský kraj, kterému se z 237 milionů korun potřebných na vybudování terminálu podařilo získat 51,2 milionu z Evropského fondu pro regionální rozvoj. "Je to největší investice Jihomoravského kraje tohoto roku. Pomůže rozvoji kraje nejen z pohledu turistického ruchu, ale kvůli dlouhodobému rozvoji letiště sem do Brna přišla i řada investorů," řekl dnes novinářům Juránek.
    Analytik společnosti Cyrrus Petr Bártek přiznává, že dobrá letecká dostupnost Brna hraje především pro firmy vyrábějící na export důležitou roli. "Větší vliv na příchod investorů má ale stále kvalitní dálniční infrastruktura, kvalifikovaná vysokoškolská pracovní síla zaměřená na strojírenství a výhodné investiční pobídky," řekl dnes ČTK Bártek.


Architektem nové odbavovací haly je Ing. arch. Petr Parolek.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Nová odbavovací hala v Brně
JR
18.09.06 11:01
zobrazit všechny komentáře