Brněnská městská rada zrušila tendr na opravu vily Tugendhat

Vložil
ČTK
14.12.2006 17:30
Brno

Brno - Brněnská městská rada dnes zrušila veřejnou zakázku na provedení oprav vzácné vily Tugendhat zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Rekonstrukce se tak dále odkládá. Důvodem je pokračující kontrola staršího tendru na projektovou dokumentaci oprav, který podle některých náznaků mohl být zmanipulovaný. Radní navíc došli k závěru, že poslední odhad ceny oprav, bezmála 200 milionů korun, byl výrazně nadhodnocený.

"Renovace se každopádně odsouvá, otázkou zůstává, o kolik," řekl dnes ČTK brněnský radní Jiří Zlatuška (Brno 2006), který je pověřen kontrolou tendru. Celé výběrové řízení nyní podle něj zkoumají právníci z kontrolního odboru magistrátu, věc řeší i soudy a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Komise složená z odborníků a politiků vybrala před dvěma lety pro zhotovení projektu oprav architekty ze Sdružení pro vilu Tugendhat, ačkoliv při porovnání cen bez DPH nabízel nižší cenu tým architekta Jana Sapáka. Podle Zlatušky prosazovali sdružení především politici z tehdejšího vedení města, zatímco odborníci favorizovali Sapáka. Zlatuška také dnes tvrdí, že částka kolem 200 milionů, kterou s odkazem na ceny materiálů a řemeslné práce uvádělo sdružení, byla o desítky milionů nadsazena.
Opravy měly začít po novém roce, zakázku dostala ve dnes zrušeném výběrovém řízení stavební firma Tocháček.
O navrácení vily chtějí údajně požádat potomci původních majitelů, továrníků Tugenhatových. Rodina opustila zemi před příchodem nacistů v roce 1938. Primátor Roman Onderka (ČSSD) se nedomnívá, že by vilu mohli získat zpět. "Restituce se vztahují na majetek státu, toto je majetek města," prohlásil před několika dny.
0 komentářů
přidat komentář

Související články