Bořek Šípek si v Novém Boru otevřel vlastní sklářské studio

Vložil
ČTK
30.03.2012 20:10
Nový Bor

Bořek Šípek

Nový Bor (Českolipsko) - Vlastní sklářské Studio Anežka dnes v Novém Boru otevřel designér Bořek Šípek. Novinářům řekl, že si tak splnil na "stará kolena" sen o vlastní sklárně, zatím totiž vždy spolupracoval s jinými. Nové studio vzniklo v bývalé huti Anna, kterou Šípek odkoupil a už téměř půl roku v ní pracuje. K dispozici má tradiční sklářskou huť i brusírnu a také tým špičkových sklářů. Studio je připraveno vyrábět sklo nejen podle Šípkových představ, ale nabízí služby i dalším výtvarníkům.

    "Tohle je sklářské studio, po kterém jsem dlouho toužil. Chtěl jsem mít vlastní, které je technicky zařízené tak, aby odpovídalo představám mé výroby," řekl Šípek. Studio zaměstnává desítku lidí a pracuje na jednu směnu, v případě větších zakázek je ale schopno pracovat i ve dvousměnném režimu. Zhruba 80 až 90 procent produkce je určeno na export. České sklo má podle Šípka svou budoucnost, není ale v masové výrobě, kde ho "válcují" levnější Čína nebo Indie. Budoucností českých sklářů je podle něj špičkové řemeslo, právě na to se nové novoborské studio chce zaměřit.
    Designér chce ve svém studiu navázat na to nejlepší z tradice české sklářské tvorby a neustále posouvat a zvyšovat hranice sklářského výtvarného umění. Šípek dnes představil i novou kolekci skla, kterou chce veřejně prezentovat od 6. dubna v brněnské Galerii Sklepení. Kolekce se pak přesune do Milána na mezinárodní veletrh designu Salone Internazionale Del Mobile a od května bude v pražském Design Lounge na Malé Straně.
    Bořek Šípek se v průběhu své kariéry vypracoval mezi designérskou a architektonickou špičku nejen v Česku, ale i v zahraničí. Navrhuje rezidence, obchodní domy, nábytek, vázy, kávové i jídelní servisy, sklo, ale třeba i kliky u dveří. Vyučoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, 12 let na vysoké škole ve Vídni a nyní je profesorem a děkanem Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Dlouhá léta působil jako umělecký ředitel sklárny Ajeto v nedaleké Lindavě.
0 komentářů
přidat komentář

Související články