Architekti možná ještě letos nakreslí brněnský synchrotron

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
14.07.2008 20:10
Brno

Vizualizace podoby CESLAB (TIPRO projekt)
Brno - Architekti by brzo měli navrhnout podobu Středoevropské synchrotronové laboratoře (CESLAB). Akademie věd ČR, která chce pracoviště za evropské peníze v Brně postavit, vyhlásila výběrové řízení na kompletní projektovou dokumentaci. Obsahem zakázky je vypracování studie, dokumentace pro územní řízení i stavební povolení, výběr stavební firmy a také výkon autorského dozoru. Akademie zatím zaplatí studie ze svého. Chce být připravena na okamžik, kdy bude otevřen program umožňující získání evropské dotace, řekl ČTK manažer pro vědu a výzkum z Biofyzikálního ústavu AVČR Michal Šedivý.
    Takzvaný synchrotron by se měl stavět na bývalém polním vojenském letišti v městské části Černovice. Do provozu by měl být uveden v roce 2015, zjistila ČTK z oznámení uveřejněného na stránkách jihomoravského krajského úřadu. Ve výzkumném centru by mělo pracovat asi 180 lidí. Zařízení by využívalo asi 1000 vědců, uvádí se v dokumentu.
    Jádrem komplexu CESLAB má být synchrotron. Obsahuje uzavřenou kruhovou vakuovanou trubici, kde se vysokou rychlostí pohybují elektrony. Vzniká tak intenzivní světlo využitelné při výzkumu velmi malých rozměrů. Vědci by tak mohli při experimentech získat nové poznatky o vlastnostech hmoty na úrovni molekul a atomů. Díky tomu by se mohly například vyvíjet nové léky.
    Synchrotrony se podle studie staví obvykle pro spádovou oblast 300 kilometrů. V Evropské unii jich je 18, ve východní části EU žádné. Nejbližší je v Německu a Itálii.
    CESLAB je jedním z  ambiciózních projektů, s nímž se brněnští vědci chtějí ucházet o evropské peníze. Záměru konkuruje chystaný Středoevropský technologický institut (CEITEC), který v Brně plánují budovat univerzity. Na oba projekty budou jejich autoři žádat dotace ze stejného programu a podle některých odborníků je nepravděpodobné, že by uspěly oba. Náklady u každého z nich jdou do miliard korun. "Jinak se projekty naopak výborně doplňují, a v případě, že budou podpořeny oba, bude to pro Brno znamenat mimořádný úspěch," řekl Šedivý.
0 komentářů
přidat komentář