Architekti a umělci sepsali petici za Kaplického stavbu

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
17.10.2007 15:05
Praha

Praha - Architekti, umělci, historikové i pedagogové z těchto oborů sepsali petici na podporu výstavby nové budovy Národní knihovny (NK) dle vítězného návrhu Jana Kaplického. Projekt je podle nich mimořádné architektonické umělecké dílo, které díky své koncepci, technické a estetické kvalitě zapadá do prostoru, který byl pro tuto stavbu vybrán.

    Petice reaguje na poslední vývoj kolem knihovny, kdy se část pražských zastupitelů ODS včetně primátora Pavla Béma vyjadřuje k návrhu negativně. Premiér Mirek Topolánek a člen téže strany v úterý uvedl, že stavba knihovny není mezi prioritami vlády.
    Názory primátora a autora návrhu se zatím konfrontovaly jen prostřednictvím médií, ve čtvrtek večer by se měli oba setkat v pořadu televize Nova. Kaplický při jednom z vystoupení v televizi vyjádřil naději na to, že se s odpůrci svého návrhu setká při věcné debatě; televizní vystoupení podle něj nejsou platformou pro řešení aktuálního sporu.
    "Díky svým mimořádným estetickým hodnotám se stavba může stát novou dominantou Prahy, aniž by svou polohou negativně ovlivnila historickou část města a její panorama," řekl ČTK organizátor petice, výtvarník a nositel Ceny Jindřicha Chalupeckého Jiří Černický.
    Stavba podle Kaplického návrhu může naopak doplňovat a obohacovat celkový vzhled panoramatu tak jako řada jiných významných historických i moderních staveb, které musely ve své době čelit podobným útokům a nekompetentní kritice, uvedl.
    V petičním výboru jsou dále architekt David Vávra, ředitel Centra pro současné umění Ludvík Hlaváček, historik architektury Zdeněk Lukeš, designéři Jan Němeček a Michal Froněk (Olgoj chorchoj), rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové (VŠUP) Pavel Liška, prorektor Akademie výtvarných umění (AVU) Jiří Ševčík a galerista Alberto Di Stefano.
    "Jsme přesvědčeni o tom, že Praha nesmí propást šanci, aby získala takto výjimečnou stavbu od jednoho z nejdůležitějších architektů současnosti, který je navíc Čech," říkají autoři petice.
    Připomínají, že knihovna Jana Kaplického vyhrála jednomyslně mezinárodní soutěž, v jejíž porotě byli i zástupci města, UNESCO a přední světoví architekti. Lokalitu, na které by se měla knihovna stavět, schválilo podle nich zastupitelstvo Prahy. Nerespektování těchto skutečností by bylo neomluvitelným nonsensem, míní petiční výbor.
    Podle architektů a umělců by byla velká ostuda, kdyby stavba nevnikla - i proto, že již ve stadiu návrhu "poutá obdivnou pozornost po celém světě", což uvádí i Národní knihovna. Kaplického návrh například v rámci tradiční letní výstavy pořádané britskou Královskou akademií umění získal nejvyšší ocenění.
32 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Nerikal jsem to snad?!
Jan Sommer (hlas z hnojiste)
17.10.07 04:08
Kaplický na Letné (aneb underground české arch. produkce)
Ing.arch.Stašek Žerava
17.10.07 06:02
nerozumím diskusi
raval
17.10.07 07:13
zajímavé...
alenka
17.10.07 07:28
zobrazit všechny komentáře

Související články